Naslovna Društvo Proslavljenja 139. Godišnjica Narodne biblioteke “ Stevan Sremac “ u Nišu

Proslavljenja 139. Godišnjica Narodne biblioteke “ Stevan Sremac “ u Nišu

0

Gradski Portal 018 – 14.05.2018

Svečanom akademijom, besedom akademika Matije Bećkovića i izložbom „Matija“ Dragane Tipsarević posvećenoj ovom velikanu pisane reči, danas je obeležena 139. godišnjica Narodne biblioteke Stevan Sremac u Nišu.

„ Niš je prestonica naše književnosti. Stevan Sremac je jedan od fenomena, prvi pisac koji je pisao na narečju mesta odakle nije i to bolje od onih koji su bili odatle“ rekao je Matija Bećković. „Sama činjenica da se još nije desilo da je neki pisac pisao na nekom drugom , osim na maternjem jeziku, govore o tome u čemu je značaj pisaca i čemu oni služe. Jezik je najvažniji arhiv , svedok, najbogatiji rudnik koji ima jedan narod „ dodao je on. Za svako slovo ovog grada imamo po jednog velikana – rekao je Matija Bećković koji je kazao da su njegovi najbolji drugovi Duško Radović i Branko Miljković, ujedno i „ naši najveći pisci“, koji uz Stevana Sremca „ pečate ovaj grad pisanom reči. Govoreći o značaju knjige akademik Bećković je kazao „ Na početku je bila knjiga, na kraju će biti knjiga , a između su stvari koje su sklone promenama“ „ Biblioteke su mesto iz kojih je nastala čiatava jedna nova literatura , gde su čitaoci postali koautori. Mišljenje pisca se izjednačilo sa doživljajem čitaoca. Knjiga ima sadržaja koliko ima doživljaja. On je kazao da je ove godine izašla jedna studija Umberda Eka koja se zove „ Nećete se lako ratosiljati knjige“. Tu je ispisana ćitava istorija knjige kao idealnog izuma, koji je dat jednom za svagda. Mogu biti od različitog materijala ali je ni jedan drugi medij ne može potisnuti. „Završiće se uvek onako kako je počelo – trijumfom knjige“, kazao je Bećković.

Knjige su trajno dobro. I one napisane pre hiljadu godina mi danas možemo da čitamo, a diskete moramo često da menjamo kazao je Bećković. On se osvrnuo na savremene tekovine. U telefonu je, kazao je on, ne samo cela jedna biblioteka, nego cela stvarnost. „ U mojoj mladosti biblioteka je bila mesto gde se mogla naći sve knjige. I kao što sada preko telefona možete ući u trag svemu na svetu , da sedite u Nišu a da slušate premijeru Berlinske opere, tako je nekad u malim mestima bila biblioteka. Uteha za veliki broj ljudi. Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ jedna je od najstarijih kulturnih ustanova u Gradu i prva javna biblioteka u Južnoj Srbiji. Grupa profesora je u okviru Gimnazije, 1879. godine, osnovala biblioteku i čitaonicu za potrebe građana, te se ova godina smatra godinom osnivanja niške Narodne biblioteke. Dve su ličnosti značajne za dalji život Biblioteke: niški vladika, Jeronim Jovanović i pisac, Stevan Sremac. Niški vladika, Jeronim Jovanović, 13. maja 1894. godine, testamentom je zaveštao svoju kuću s dvorištem, novac i bogatu ličnu biblioteku za osnivanje Javne biblioteke, koja je posle dugog sudskog procesa svečano otvorena 19. septembra 1904. godine. Biblioteka je 1906. godine dobila još jednu značajnu donaciju. Nakon iznenadne smrti Stevana Sremca, njegov brat, Jovan Sremac, poklonio je celokupnu piščevu ličnu biblioteku Narodnoj biblioteci.Do kraja Drugog svetskog rata Biblioteka je bila pod patronatom Gimnazije. Direktor Gimnazije ujedno je bio i staratelj Biblioteke, a kao bibliotekari radili su gimnazijski profesori, čulo se danas na svečanoj akademiji.

“Danas je Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ savremena institucija koja raspolaže fondom od preko 250 000 monografskih i preko 950 naslova serijskih publikacija, bogatom zavičajnom zbirkom, kao i Kabinetom grafike, jedinom kolekcijom štampane umetnosti u narodnim bibliotekama u Srbiji, sa više od 300 originalnih grafičkih otisaka. Sa automatizovanom obradom bibliotečkih jedinica započelo se 2005. godine u programu NIBIS, koji je urađen po JUNIMARK (UNIMARC) standardu. Na početku novog milenujuma, glavni zadatak Biblioteke je uspešno prilagođavanje novim tehnološkim dostigućima kako bi zadovoljila potrebe modernog korisnika informatičkog doba” kazala je danas direktorka biblioteke Stevan Sremac Sonja Šuković.

U ime Grada Niša prisutne je pozdravila gradska većnica Jelena Mitrovski. Ona je istakla posebnu misiju koju ima biblioteka u izgradnji sistema vrednosti mlađih naraštaja i čestitala vredan jubilej svim zaposlenima u ovoj ustanovi.

Svečanosti su prisustvovali predstavnici grada, Laslo Blašković , upravnik Narodne Biblioteke Srbije, predstavnici sveštenstva, vojske i biblioteka širom Srbije. U muzičkom programu učestvovala je vokalna grupa “ Konstantin” i guslar Radovan Peković.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde