Naslovna Društvo Počeo Međunarodni naučni simpozijum „Niš i Vizantija“

Počeo Međunarodni naučni simpozijum „Niš i Vizantija“

0

Gradski Portal 018 – 04.06.2019

Na Univerzitetu u Nišu juče je, u okviru obeležavanja Gradske slave, otvoren  Međunarodni naučni simpozijum  „Niš i Vizantija“. Skup je okupio poznate vizantologe iz  Srbije i zemalja Evrope. Referate je prijavio 41 učesnik iz Turske, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Ukrajine, Rusije, Grčke, Severne Makedonije, Crne Gore, Republike Srpske i Srbije.

“Ovo je veoma poznat i popularan simpozijum koji je postao brend i prepoznatljiv znak grada Niša. Bilo ko u mislećoj Evropi dobro zna i povezuje grad Niš sa simpozijumom “Niš i Vizantija”, rekao je dr Miša Rakocija

“Na značaj grada Niša za savremenu evropsku civilizaciju već 18 godina ukazuju i izučavaju učesnici Simpozijuma “Niš i Vizantija”. Iz 12 zemalja imamo učesnike a imamo preko 40 učesnika. Bilo je više prijavljenih ali iz tehničkih razloga nismo uspeli sve da dovedemo u Niš. Sledeće godine ćemo se i njima odužiti”, rekao je Miša Rakocija, koji je objasnio da tematika kojom se bavi tradicionalni simpozium „Niš i Vizantija“ prevazilazi okvire Niša i od značaja je za izučavanje, kako nacionalne kulture, tako i za sveobuhvatnije sagledavanje tekovina na kojima počiva savremena evropska civilizacija.

Naučni skup vizanzologa ove godine je u znaku obeležavanja 800 godina od autokefalnosti Srpske crkve..

 “ Osamnaest godina je izuzetno mnogo i za mnogo veće i mnogo poznatije gradove nego što je Niš. Ove godine grad Niš obeležava na pravi način 800 godina autokefalnosti srpske crkve, a to je znanjem. Dobijanje autokefalnosti je jedan od najznačajnijih događaja za srpski narod, ali ne samo narod već i za srpsku istoriju umetnosti. Posle dobijene autokefalnosti dolazi do jednog naglog uzleta srpske umetnosti. Velikodostojnici i predstavnici grada, države i crkve postaju zadužbinari, obnovitelji, graditelji crkava. Sada se grade izuzetno lepe crkve. Naše freske, po kojima smo poznati širom sveta, su fantastične, ikone takođe. To je ta srednjevekovna umetnost srpska koja je poznata u svetu. Ono što je najvažnije zauzela je značajno i vidno mesto u kulturnom mozaiku Evrope”, dodao je Miša Rakocija.

Jedan od govornika na današnjem skupu bio je i profesor dr Haluk Ćetinkaja  iz Turske.

“Govoriću o manastiru Hristu Pantokratoru u Konstantinopolju i uticaju koji je imao na život u tadašnjoj Srpskoj kraljevini, ne samo na monahe, već na sve ljude, naročito o lečenju bolesti očiju. Vrlo dobro znate da je u tom manastiru jedno vreme proveo i Kralj Stefan Uroš III Dečanski koji je nakon boravka u njemu progledao, a jedan od razloga je što je manastir Hrista Pantokratora u to vreme bio centar za lečenje bolesti očiju u svetu. Zapadni svet je taj nivo dostigao tek dva veka kasnije” rekao je gost iz Istambula.

Simpozijum je organizovao Univerzitet u Nišu i Eparhija niška, uz blagoslov Patrijarha srpskog Gospodina Irineja i Episkopa niškog Gospodina Arsenija.

Skup će trajati do 5. juna.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde