Naslovna Društvo Planinari iz Srbije i Bugarske u kanjonima Jerme i Jablanice

Planinari iz Srbije i Bugarske u kanjonima Jerme i Jablanice

0

Gradski Portal 018 – 07.04.2019

Planinarsko društvo „Preslap“ i Trnsko planinarsko društvo iz grada Trn u Bugarskoj, izveli su 6.aprila 2019.godine, uz poršku opštine Trn, veliku međunarodnu akciju prelaska kanjona reke Jerme i kanjona reke Jablanice u Bugarskoj. Učestvovalo je oko 300 planinarki i planinara iz više gradova Srbije i Bugarske. Ovo je bila i najmasovnija akcija u ovim kanjonima još od 1895.godine i akcije koju je tada predvodio slavni bugarski književnik Aleko Konstantinov, koji se smatra pokretačem organizovanog planinarstva na Balkanskom poluostrvu.

Akciju je otvorila predsednica opštine Trn, g-đa Cvetislava Cvetkova, a predstavnici Planinarskog društva „Preslap“, predali su joj tom prilikom prigodan poklon – suvenir sa motivima grada Niša i niške tvrđave.

Trnsko ždrelo je kanjon reke Jerme, par kilometara nizvodno od grada Trn, u zapadnoj Bugarskoj, vrlo blizu granice sa Srbijom. Trnsko ždreko nalazi se na planini Ruj, a na ovoj planini će se 22.juna 2019.godine održati jubilarni deseti međunarodni uspon, pod sloganom „Ruj – decenija druženja“, pa je ova akcija bila odlična uvertira u taj veliki događaj. Reka Jerma se probija između dve stene Ruja, a njene obale u kanjonu su premošćene visećim mostom. Posle prelaska visećeg mosta, izlazi se na široku stazu iznad desne obale Jerme, i prolazi se kroz najduži pešački tunel na svetu, koji je prvobitno bio izgrađen za potrebe železničke pruge, a kako pruga ovde nikada nije izgrađena, sada kroz tunel prolaze planinari i ljubitelji prirode. Staza prolazi i kraj mahale Bogojna, koja je deo podeljenog sela Petačinci, čije se preostale mahale nalaze u Srbiji. Reka Jerma u ovom ataru primiće i svoju pritoku Jablanicu, i na tom mestu Jerma ulazi u Srbiju. S druge strane, zadnji kilometar i po svog toka, Jablanica je poranična reka, gde leva obala pripada Bugarskoj, a desna Srbiji. Jablanica postaje pogranična reka u selu Bankja, kod čuvene podeljene kuće, kroz koju je 1920.godine povučena državna granica carevine Bugarske i kraljevine SHS, po čemu je ovaj objekat jedinstven u svetu. Sada je ova kuća velika atrakcija, i obilaze je ljudi iz celog sveta. U slu Bankja ima više mineralnih izvora, a to su iskoristili i naši planirai da zahvate vodu. 

Najzahtevniji deo trase na ovoj akciji bio je prolazak Jablaniškog ždrela – kanjona reke Jablanice, koji je znatno teži i komplikovaniji od prelaska Trnskog ždrela. Između planine Greben i Ezdimirske planine, između stena, probila je Jablanica svoj kanjon, a prelazak sa jedne na drugu obalu izvodi se preko visećih mostova koji su i više desetina metara iznad reke. Ovde su planinari bili podeljeni u više grupa, kako ne bi dolazilo do zastoja na mostovima, i kako bi svi prošli bezbedno do kraja Jablaniškog ždrela i nazad. Samo srce Jablanškog ždrela predstavljaju njegovi kotlovi i mesto Zeleni vir, do koga su svi uspeli da dođu. Oni koji su želeli da da idu dalje i više, nastavili su sa vodičima do najviših visećih mostova, iznad kotlova Jablanškog ždrela.

Vreme je bilo izuuzetno lepo, prizori fascinantni. Vodčki tim činili su Miroslav Dokman, Dejan Radojlović, Ruslan Zarev, Nenad Stevanović, Nađica Popadić i Miloš Stamenković.

Saradnja Planinarskog društva „Preslap“ i Trnskog planinarskog društva nastaviće se i u narednom periodu, na planinarskim manifestacijama na jugu Srbije i u Bugarskoj.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde