Naslovna Društvo Otvorena izložba Vladimira Ilića „Slika kao reč“: Slike prirode i života

Otvorena izložba Vladimira Ilića „Slika kao reč“: Slike prirode i života

0
Izložba Vladimira Ilića foto: GP018

Danas je u Oficirskom domu, u organizaciji Kancelarije za mlade Grada Niša, a u saradnji sa Centrom „Mara“, otvorena izložba slika mladog Vladimira Ilića „Slika kao reč“. Izložbda će trajati do nedelje.

Izložbda se organizuje povodom Međunarodniog dana osoba sa invaliditetom i povodom godišnjice postojanja i rada Kancelarije za mlade Grada Niša.

Marina Milanov, defektolog iz centra “Mara”, izjavila je ovim povodom da osobe sa invaliditetom treba da žive sa nama, a ne pored nas.

Marina Milanov foto: GP018

“Ne samo na ovakve dane, već tokom čitave godine mora da se vodi računa o njima. Sigurno da, ako pitate roditelje rekli bi vam da nisu zadovoljni onim što se postiglo, ali ja moram da kažem da je poslednjih godina dosta toga urađeno. Nije sjajna situacija, ali je dosta bolje nego što je nekad bilo”, rekla je Milanov, pa dodala:

“Mi iz centra Mara uvodimo nove usluge, a to su sve usluge koje čine da se poboljša položaj isiba sa invaliditetom. Svakako da se mi u Mari trudimo da im poboljšamo život svakodnevno.”

Ona je govorila i o broju osoba koji su korisnici centra.

“Broj naših korisnika je 50 do 55, to je negde i kapacitet Mare. Što se tiče broja na teritoriji države, ne postoji taj registar, nažalost već par godina, a kada će to biti gotovo, ne znam da vam kažem. Trude se da bude napravljen jedan registar, ne samo za osobe sa autizmom, nego uopšteno osoba sa invaliditetom.”

Istakla je i šta je najbitnije kako bi se popravilo stanje.

“Ukoliko se krene na vreme. Znači, rana dijagnoza, rana intervencija, tada pomaci mogu da budu evidentni. Svakako, bilo koja vrsta rada. Imam običaj da kažem da je, sve što se radi sa njima, dobro, samo da ne budu u kućnim uslovima, da se integrišu u društvene tokove”, izjavila je defektolog centra “Mara”, pa zaključila da integracija osoba sa invaliditetom više nije teška kao što je ranije bila.

Ona je istakla da je zadovoljstvo raditi sa autorom izložbe Vladimirom Ilićem.

“Autizam nikad nije bio prepreka za nas, štaviše, to je bio izazov. On se oduvek razlikovao od ostale dece. 23 godine je u Mari, 23 godine kontinuiranog rada je doprinelo ovom što danas vidimo. Normalno da je, pre svega, rađeno na usvajanju svakodnevnih znanja i veština, dok nije isplivao talenat koji je čučao u njemu.”

Zamenica gradonačelnice Niša Dušica Davidović izjavila je da, kao što smo svi rođeni sa jednakim šansama, to treba da važi i za osobe sa invaliditetom.

Dušica Davidović foto: GP018

“Grad Niš se trudi da iz budžeta Grada maksimalno pomiogne upravo radu udruženja osoba sa invaliditetom, u njihovim programskim i finansijskim planovima za svaku godinu. Ono što je takođe jako značajno je da Grad Niš iz budžeta Grada izdvaja sredstva za angažovanje personalnih asistenata, ali i ličnih pratilaca”, izjavila je Davidović, pa dodala:

“Pronela se vest da neće biti angažovanja geronto domaćica za potrebe starih i osoba sa invaliditetom na teritoriji Grada Niša. Mi ćemo i naredne godine finansirati rad geronto domaćica. Ono što je najznačajnije je prilagoditio sve institucije i prostore u gradu za neometano kretanje osoba sa invaliditetom. Mi smo krenuli sa uređenjem tog prostora, tj. obaranjem ivičnjaka i obeležavanjem staze za slepe na teritoriji čitavog grada i to je Direkcija za izgradnju grada preuzela na sebe, kako ne bismo imali arhitektonske smetnje za kretanje osoba sa invaliditetom, ali i za majke sa malom decom u kolicima”, izjavila je zamenica gradonačelnice, pa istakla:

“Takođe je značajno da Grad Niš po prvi put kao odbornicu ima osobu sa invaliditetom, gospođu Jasminu Barać, koja može u svakom trenutku, na najadekvatniji i argumentovan način da prikaže potrebe osoba sa invaliditetom i da uzme učešće u aktivnom participiranju i odlučivanju u gradskoj vlasti.”

Ona je nagalsila da je jedan od najvećih problema zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

“Bez obzira što je donet zakon koji obavezuje sve privredne subjekte i poslodavce da upošljavaju određeni broj osoba sa invaliditetom srazmerno broju zaposlenih, oni ne žele da poštuju to i rađi su da plate kaznu. Sa Nacionalnom službom za zapošljavanje smo upravo osobe sa invaliditeto angažovali za rad u Gradskoj upravi, ali i drugim ustanovama i preduzećima čiji je osnovač Grad Niš.”

Vladimir Ilić foto: GP018

I pored toga što je slika njegov osnovni način da se izrazi, autor izložbe Vladimir Ilić je ispoštovao i predstavnike medija i publik, istakavši da slika već 10 godina i da su predmet njegovih radova najčešće priroda, cveće i život.

Direktor “Mare” Miloš Ranđelović naglasio je da, upravo činjenica da smo na izložbi, dokazuje da može da se desi pomak.

Miloš Ranđelović foto: GP018

“I to značajni pomak, a evo i šta je rezultat tog pomaka: svi smo na izložbi i možemo da razgledamo te slike i da kažemo da je to delo jednog pravog umetnika. I to je upravo ono što dokazuje i kompetentnost i stručnost naših radnika, i upravo dokazuje da, uz jedan uporan i posvećen rad, može doći do ovakvih rezultata. Naravno, imamo još takvih primera u našem centru, kod kojih je došlo do velikih pomaka. Tačno se vidi kako prolaze kroz sve faze socijalizacije i postaju mnogo svesniji i organizovaniji, ali što se tiče umetnosti Vlada je primer i mislim da je u tome najbolji daleko izvan granica Niša, ali i naše zemlje.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde