Naslovna Društvo Obeležen Dan oslobođenja Niša u Prvom svetskom ratu

Obeležen Dan oslobođenja Niša u Prvom svetskom ratu

0
Polaganje venaca na spomenik Petru Bojeviću foto: GP018

Polaganjem venaca na spomenik vojvodi Petru Bojoviću u Nišu obeležena je godišnjica oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu. Vence su položili predstavnici rukovodstva grada, boračkih udruženja, potomci boraca, ratni veterani, pripadnici vojske i policije i građani Niša.

Godišnjica oslobođenja Niša se tradicionalno obeležava polaganjem venaca na spomenik vojvodi Petru Bojoviću, koji je zaslužan za slobodu Nišlija u Prvom svetskom ratu. On je bio poslednji i jedan od četiri vojvode u našoj istoriji.

Njegov praunuk Branislav Bojović je poručio da je danas svetu neophodan mir, za šta se borio i njegov pradeda Petar Bojović.

Branislav Bojović foto: GP018

„Prezadovoljan sam što se ovaj skup održava, jer je do 90-ih godina vojvoda Petar Bojović bio zaboravljen Poruka sa ovog mesta je prvenstveno mir u svetu, prvenstveno u našoj zemlji. Ovi problemi sa Kosovom da se reše da se vrati zajednički život na Kosovu, a Kosovo da ostane u granicama Srbije. Želim i da se u svetu zaustave ratovi“, poručio je potomak vojvode Bojovića.

Petar Bojović je organizovao i povlačenje preko Albanije, a učestvovao je u proboju Solunskog fronta, kada je i krenuo u oslobađanje juga Srbije i Niša. Nakon smrti 1945. godine je pao u zaborav zbog tadašnjeg režima. Danas se sa ponosom slavi njegovo herojstvo i zasluge u oslobođenju Niša.

Branislav Radovanović iz Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912 – 1920. godine Grada Niša poručio je da mladi ne zaborave žrtve i heroje koji su branili svoju zemlju.

Branislav Radovanović foto: GP018

„Ovaj rat je odneo preko milion i 200 hiljada žrtava, mladeži u najboljoj dobi. Poruka mladima, a ovde imamo i đake niških škola, je da nikada ne zaborave žrtve i da je Srbija uvek vodila oslobodilačke ratove, branila svoj dom i svoju Srbiju“, rekao je Radovanović.

Vence su pored čelnika grada položili i predstavnici iz Republike Srpske, Rusko-srpskog humanitarnog centra, članovi boračkih udruženja, ratni veterani, pripadnici vojske i policije, državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, kao i građani Niša.

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski je poručila da je Srbija plaćala visoku cenu vodeći oslobodilačke borbe.

Dragana Sotirovski foto: GP018

„Danas se podsećamo stradanja u Prvom svetskom ratu, ali i herojstva naših predaka i na veličanstvene podvige i pobede nad okupatorima u bitkama koje se i danas izučavaju na akademijama. Srbija je plaćala visoku cenu vodeći odbrambene i oslobodilačke borbe za očuvanje države i opstanak srpskog naroda. Nismo ni pomišljali na predaju i onda kada se mnogima činilo da nema nade“, navela je gradonačelnica i dodala da je dužnost svih Nišlija da se sećaju heroja ratova.

Prva srpska armija je 12. oktobra 1918. godine oslobodila Niš. Nakon proboja Solunskog fronta 1918. godine počela je akcija srpske vojske oslobađanja teritorija okupiranih od Bugarske, koja je 29. septembra 1918. kapitulirala.

Prva srpska armija, pod komandom Petra Bojovića, krenula je ka Nišu. Vojvoda Bojović je 1. oktobra 1918. izdao zapovest divizijama da krenu u oslobađanje juga Srbije.

Trupe Prve srpske armije 9. oktobra 1918. otpočele su operaciju za oslobađanje Niša. Moravska divizija je 10. oktobra osvojila Seličevicu i nastavila prodor prema Gorici i Bubnju. Konačno, 12. oktobra oslobođen je i Niš.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde