Gradski Portal 018 – 15.11.2018
Gradsko rukovodsto i nevladin sektor razgovarali otvoreno o budžetu – Kako do participativnijeg i transparentnijeg budžeta. Otvoreno o budžetu – Kako do participativnijeg i transparentnijeg budžeta Grada Niša- tema je o kojoj se danas u Gradskoj kući razgovaralo na Tribini koju su organizovali Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA i Grad Niš. Tribini su prisustvovali gGradonačelnik Niša, Darko Bulatović, Načelnica Gradskog Sekreterijata za finansije, Danijela Spasović Predstavnik PROTECTA-e, Milan Stefanović i Predstavnik MiRC-a, Nebojša Rančić, predstavnici nevladinog sektora, udruženja građana, zainreresovani građani .
Ideja organizatora je da se na jednom mestu okupe predstavnici gradskih i opštinskih institucija, organizacije civilnog društva i medije kako bi svi zajedno sagledali problematiku izrade i potrošnje gradskog budžeta, postojeće aktivnosti i dinamiku izrade budžeta za 2019. godinu, i kako bio se upoznali sa postojećim i predložili nove mehanizme za ukljućivanje građana u predlaganje i građansko nadgledanje utroška gradskog budžeta.
„Ulazimo u budžetski mesec. Grad pravi budžet za 2019. godinu i sada razgovaramo o tome da li je Grad učinio sve da uključi građane u predlaganje stavki budžeta, da li je budžez dovoljno transparentan, parcipativan – to su najvažnija pitanja ne koje ovde sa ljudima koji vode finansije i ovaj grad danas pokušavamo da odgovarimo“, rekao je Milan Stefanović iz Protecte.
Okrugli sto je bio interaktivan tako da su i ljidi iz publike, građani , predstavnici civilnog društva, medija i gradskih institucija mogli da postavljaju pitanja i daju predloge jer je osnovni cilj tribine da se zajedno dođe do zaključaka kako da budžet u gradu Nišu bude što više približen građanima.
Prisutni su se upoznali i sa primerima dobre prakse.
„ Ima puno primera dobre prakse. U Srbiji ima tridesetak opština koje imaju građanski vodič kroz budžet, postoje razni ofline i online mehanizmi kojima građani mogu da predlažu neke stavke za investiranje a koje se odnose na gradski budžet“, dodao je Milan Stefanović
Budžet za 2019. treba da bude usvojen do 15. decembra.
„Ovaj mesec treba da bude što interaktvniji i da građani dobiju što više mogućnosti da predlože određene stavke a da to ne bude samo za ovu godinu, već da napravimo neke institucijalne mehaanizme kako će svake godine građani moći da se uključe u budžet. Gradsko rukovodstvo su izašli u susret inicijativi prtekte jer shvataju ozbiljnost da oni koji pune budžet svojim stavkala, izdvajanjem iz poreza, imaju pravo i da odlučuju o njihovom utrošku.
Predstavnik Medija reform centra Nebojša Rančić rekao je da je ova organizacija već uključena u dve inicijative koje su veoma bitne za učešće građana . Jedna je inicijativa Partnerstvo za održivi razvoj koji MRC radi na lokalnom nivou sa još pet otganizacija civilnog društva a druga je na nacionalnom nivou .
„ To je projekat gde je republika Srbija zajedno sa osamdesetak zemalja na svetu radi na unapređenju i otvaranja uprave prema građanima . Naša je ideja bila da ne radimo sami već da sa kolegama sa Protekte napravimo sinhronizaciju naših aktivnoisti. Obratili smo se gradskom rukovodstvu, naišli smo na dobar prijem i očekujeno da ćemo u narednih mesec dana pričati o budžetu“ objasnio je Nebojša Rančić
Predlog , kalendar aktivnosti, kako jkaže je već napravljen i danas je predlog pred građanima i prestavnicima organizacija civilnog društva i rukovodstva grada.
„ Predlažemo da imamo dva čitanja. Već nakon izrade nacrta budžeta treba da bude otvorana javna rasprava, da budžet bude na sajtu grada Niša, da građani mogu da daju svoje komentare i predloge. Treba da održimo jedno javno slušanje i da nakon toga budžet uđe u skupštinsku proceduru. Kada bude usvojen , očekujemo jednu prezentaciju i da se odmah krene sa izradom građanskog budžeta koji bi trebalo da bude gotov u roku od mesec dana od usvajanja budžeta u Skupštini Grada“ rekao je Nebojša Rančić.
Gradonačelnik Niša Darko Bulatović je na primedbu medija da je prošle godine rasprava o budžetu organizovana dan pre usvajanja ovog dokumenta rekao :
Javna rasprava je prošle godine zakazana 24 čas pre donošenja budžeta .
„ Tako je bilo prošle godine. Ove godine smo krenuli ranije . Pre nekoliko dana je došlo uputstvo iz Ministarstva na osnovu kojeg krećemo u izradu novog budžeta i ovaj današnji sastanak je deo tog postupka. Za nekoliko dana imaćemo još jedan sastanak a radni nacrt koji je dogovoren i izaći će za desetak do 12 dana“ rekao je Bulatovič.
Bulatović se nada će će se ove godine uz maksimalno učešć medija, novinara, Nevladinog sektora, građana , udruženja, stručnih služni i tela, napraviti jedan dokument“ na koji ćemo biti ponosni i koji će značiti da sledeće godine možemo da uradimo mnoge dobre stvari i da stabilizujemo finansijsku situaciju .
„U poslednja dva meseca sa svojim saradnicima obišli smo sela, da čujemo zahteve građana i žitelja mesta koje smo posetili, njihove potrebe, kako bi, kroz ono što oni smatraju da je za njih značajno i potrebno , mogli da te potrebe artikulišemo kroz finansijski dokument koji će dati odgovor sledeće godne u rešavanju njihovih decenijskih nagomilanih problema i svih drugih korisnika budžeta
Finansije grada Niša, kako kaže gradonačelnik su stabilne, grad redovno izvršava svoje obaveze, nikom ne duguje ni jedan dinar, vraćaju se dugovi iz ranijig godina i „stvarano uslove da stanemo na noge i da svi građani Niša imamo perspektivu da možemo da podižemo grad , izgrađujemo ga po meri naših, ljudskih potreba i želja“ rekao je Bulatović.
Jedan od zaključaka današnjeg skupa je da će svim građanima predlog i sam budžet biti dostupan građanima putem sajta Grada.