Danas su Nišlije imale priliku da se kroz razgovor sa predstavnicima grada i Ministarstva rudarstva i energetike bolje upoznaju sa samim merama, ali i načinima kako da dođu do subvencija za stolariju, solarne panele, solarne bojlere, kotlove ili fasadu.
Ministarstvo četvrtu godinu zaredom sprovodi ovu meru, a Grad Niš je od početka uključen u ovaj konkurs. Od ove godine biće odvojena i značajna sredstva za socijalno ugroženo stanovništvo. Subvencioniše se iznos do 50 posto, dok za ugroženo stanovništvo i do 90 procenata ukupnog iznosa.
„Svake godine već četvrtu godinu zaredom Grad Niš se javlja po pozivu Ministarstva, kako bismo koristili republička sredstva, uz izdvojena sredstva iz gradskog budžeta. Ove godine na raspolaganju je 50 miliona dinara za subvencije građanima do 50 procenata za neku od meru za koju se opredele. Najpopularnija mera je zamena stolarije, ugradnja solarnih panela, solarnih bojlera, izolacija fasade”, naveo je Dušan Radivojević, direktor Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj.
Od tog iznosa, 37,5 miliona opredeljeno je za socijalno ugrožene kategorije građana, koji će za mere energetske sanacije dobiti i do 90 posto subvenciju.
„Građane najviše buni koja je visina subvencija mera energetske efikasnosti. Svaki model javnog poziva sadrži maksimalne vrednosti po merama energetske efikasnosti. Iznos koji se opredeljuje do 50 posto za svaku primenjenu meru, to je malo zbunjujuće. Građani misle da na svaki iznos predračuna je iznos 50 odsto. Nije tako, za svaku meru su date maksimalne vrednosti, koje država, odnosno Opština može da izdvoji”, rekao je Aleksandar Punjević, direktor jedinice za implementaciju projekta „Čista energija i energetska efikasnost za građane”.
On pojašnjava da je tako maksimalni iznos za zamenu stolarije na porodičnoj kući 200.000 dinara, dok za stanove 180.000. Maksimalna subvencija za kotlove na gas je 90.000, a kotlove na pelet 120.000.
„Rešio sam da se i ja kvalifikujem za zamenu stolarije, jer živim u zgradi koja je stara 44 godine. Stolarija je već dotrajala i imamo mnogo problema sa strujom, izolacijom”, kaže penzioner Slavoljub Bajin.
Ukoliko se građani opredele za više mera energetske sanacije, moguće je da dobiju pomoć do 65 posto od ukupnog iznosa.
„Zainteresovan sam za sve mere, počev od panela i solarnog grejanja vode, izolaciju kuće, zamenu stolarije, promene kotla i tako dalje. Sve mogućnosti koje pruža Ministarstvo sam zainteresovan. Kuća je zidana pre 10-ak godina, energetski je neefikasna, zato smo odlučili da pristupimo razjašnjenju ovih tema i da preduzmemo šta sve možemo da a kuća bude energetski efikasna i da u njoj može da se boravi i živi”, izjavio je Zoran Biberović.
Prošle godine se prijavilo preko 700 Nišlija, a ove godine se očekuje da taj broj bude i veći. Kroz ovakve mere, do sada je energetski sanirano više od 600 domaćinstava.