Naslovna Društvo Niš unapređuje Geografsko informacioni sistem grada

Niš unapređuje Geografsko informacioni sistem grada

0

Nakon dvadset godina pokušaja da se srede i usaglase podaci koji su od važnosti i za proces planiranja i daljeg razvoja, ali su od koristi i za svakog pojedinca, ove godine će na osnovu projekta vrednog 105 hiljada evra grad Niš unaprediti svoj geografsko-informacioni sistem.

Od celog projekta EU PRO finansiraće 86.200 evra, što je 81,55 procenta, dok će 23 400 evra, u šta je uračunat i PDV, ( bez PDVa taj iznos iznosi 19.500 evra) platiti Grad Niš.

“ Projekat unapređenja Geografsko informacionog sistema Grada Niša je odobren za finansiranje u okviru poziva za podnošenje predloga Projekta za uvođenje i razvoj geografsko informacionionih sistema u okviru programa EU PRO, projekta Evropske unije za podršku lokalnim samoupravama. Ovaj projekat ima nekoliko ključnih komponenti. Prva je nadogradnja DISa, uvođenjem novih slojeva iz prioritetnih oblasti .“

Ivan Pavlović Foto:GP018

„Postojeći softver će se upotpuniti podacima svih institucija i javnih gradskih preduzeća i ustanova, a odnosiće se na prostorno planiranje, turizam i kulturno istorijsko  nasleđe, zaštitu životne sredine, poljoprivreda i ruralni razvoj, prostorno-urbanističko planiranje, poboljšavanje javne infrastrukture, lokalni ekonomski razvoj, investicije, vanredne situacije, razvoj novih alata i funkcionalnosti, što predstavlja razvoj modula 3D analize u vizuelizaciju podataka, podrška za on line pozadibnske slojeve, razvoj GIS alata za geodiferenciranje podataka, izrada android mobilne aplikacije za pristup geografskom informacionom sistemu, izgradnju kadrovskih kapaciteta zapošljenih u gradskoj upravi i javnim preduzećima i nabavka opreme za funkcionisanje GISA”, rekao je Ivan Pavlović iz Kancelarija za ekonomski razvoj i planiranje.

Kako je na sednici Gradskog veća rekao Ivan Pavlović  svaka gradska institucija ima svoj informacioni sistem. Zainteresovani investitor, da bi prikupio sve potrebne podatke, u cilju dobijanja dozvole, mora se obratiti svakoj instituciji ponaosob i tražiti podatke potrebne za postupak.

“Ovaj projekat treba sve njih da okupi na jedno mesto, da integriše njihove posebne geografske informacione sistema u okviru Gradskog geografskog informacionog sistema.”

Podaci će biti javno dostupni i pristupačni građanima, potencijalnim investitorima i svim zainteresovanim.

Na taj način investitori ili donosioci odluka moći će na jednom mestu da dobiju razne informacije koje se odnose na grad i njegov geografski položaj.

Radna grupa koja je angažovana za ovaj posao predložiće i aplikaciju putem koje će građani moći da prijavljuju komunalne probleme. Problem će se pratiti od operatera kome je prijavljen problem, i koji odmah zna na kojoj lokaciji je određeni problem prijavljen.

Unapređen Geografski informacioni sistem trebalo bi da bude upotpunjen i usaglašen za 15 do 18 meseci.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde