“Mi se trenutno nalazimo u Nišu, u firmi E-reciklaža. Svakako smo videli kako se na najbolji mogući način poštuju principi cirkularne ekonomije. Ono što je izuzetno važno da kažemo kada govorimo o reciklaži, a naročito elektronskog i električnog otpada, jeste da u ovom ovde postrojenju 17.000 tona električnog otpada koji je mahom opasan se upravo preradi. Izuzetno su važni podsticaji države, dakle država je ove godine 5 milijardi dinara odvojila upravo za elektronsku reciklažu. Procene su da se preko 100.000 tona godišnje upravo i reciklira. Srbija je jedna od retkih zemalja koja ima mapu za cirkularnu ekonomiju, trenutno je u izradi dokument sa Tehnološkom fakultetom koji će biti gotov do kraja godine, upravo strategije cirkularne ekonomije. Kada govorimo o elektronskom otpadu, izuzetno je važno njegovo zbrinjavanje i tretman, jer ovaj otpad ne sme da završi na deponijama pre svega zato što se preradjuju otpadna ulja, Freon koji ima izuzetno štetan uticaj na efekat staklene bašte, na životnu sredinu i zato je neophodno da se brine na najbolji mogući način. Ovde vidite stare televizore, frižidere, rashladne vitrine, šporete i sve ono što nikako ne može da se nađe na ulicama iz razloga opasnih materija koje se nalaze u električnom otpadu. Mi smo prepoznali značaj ovoga kao Vlada Republike Srbije i kao država i dajemo podsticaj nekoliko godina unazad. Nadam se da ćemo u narednom periodu podržavati pre svega ovaj način privrede i ono što je za nas važno jeste upravo cirkularna ekonomija i kako mnogi proizvodi koji su predmeti reciklaže mogu dobiti upotrebnu vrednost. Svakako prilagođavamo i naše zakone i propise upravo ka tome, kako bi što bolje radili i što više hiljada tona imali recikliranog materijala u Srbiji, kako više ne bi imali problem širom Srbije i kako bi svakako bila bolja životna sredina i zdravije za svakoga” izjavila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
“Ja moram reći da je prošla godina bila korona godina, ali mi smo sakupili i preradili najviše otpada do sada u našoj istoriji- oko 17.000 tona ili 17 miliona kilograma elektronskog otpada, od čega je bilo pet hiljada tona frižidera. Prošle godine smo stavili nova postrojenja i zaposlili još 50 radnika. Sada možemo da prerađujemo i neke manje kućne aparate, da bi rasteretili kapacitet. Ovde iza prerađujemo velike aparate, a na onom malom, tu su fenovi i pegle, mali štampači i biće sve prerađeno na adekvatan način. Zahvaljujem se Ministarstvu na razumevanju, na izuzetnoj saradnji koju imamo zadnjih godina, da uskladimo taj ritam i da samim tim možemo da napredujemo sve više i više. Mi povećavamo broj sakupljača svake godine, rastemo iz godine u godinu, tako da naš sistem nije samo 220 zaposlenih, već više od 2.000 saradnika s kojima sarađujemo širom Srbije” izjavio je Ninoslav Milenković, generalni direktor E-reciklaže.
“Kao što sam rekao, mi zapošljavamo 220 ljudi direktno, ali indirektno zapošljavamo veliki broj ljudi. Sarađujemo sa svim vrstima udruženja i trudimo se da na svaki način, preko Ministarstva i svih drugih kanala, da dospemo do svakog doma i do udruženja, tako da radimo na tome. Novim postrojenjem zaposlili smo ove godine 50 radnika, nastavljamo da radimo na tome. Sad je suština i u cirkularnoj ekonomiji, imamo prvi put proizvod od recikliranog materijala, što znači da smo konačno zatvorili taj pun krug ekonomije” dodao je Milenković.