Naslovna Društvo Ministar Zoran Đorđević u Nišu: Situacija u domovima se stabilizuje, neki od...

Ministar Zoran Đorđević u Nišu: Situacija u domovima se stabilizuje, neki od domova ostaće i bez licence

0
foto: redakcija

Posetio sam danas Niš, bio u Kulini i situacija je potpuno stabilizovana, a ono najvažnije je da nemamo novoobolelih u ovim ustanovama i nadam se da je tako i u Trbunju gde već, gotovo, nedelju dana nema novih pozitivnih pacijenata, kazao je ministar za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Zoran Đorđević koji je danas boravio u Nišu i prisustvovao sednici Štaba za krizne situacije.

„Neki od pacijenata iz Gerontološkg centra već su otpušteni iz bolnice i to je dobro jer ukazuje na to da se situacija stabilizuje“, kazao je Đorđević. „Sada kada saopštavamo broj obolelih pacijenata govorimo i o onima koji su izlečeni, a najvažnije je da nemamo novih slučajava. I tri pacijenta iz Trbunja se vraćaju iz Kliničkog centra“.

On je istako da je Krizni štab i svi ljudi koji su radili u Nišu na suzbijanju epidemije, su doveli situaciju pod kontrolu.

foto: redakcija

„Mi smo kao sistem socijalne zaštite reagovali pravovremeno i deset dana pre bolnica smo uveli zabranu poseta i zabranu izlaska u gerontološkim centrima. Najveći rizik koji je postojao, a postoji i danas je ulazak virusa u gerontološke centre, odnosno u ustanove za smeštaj, je preko zaposlenih. Oni koji nisu u samoizolaciji i koji dolaze i odlaze sa posla, hteli ili ne hteli, dolaze u kontak sa drugima i mogu da budu potencijalni prenosioci virusa. Nažalost ovde u Nišu smo imali slučaj da je neodgovornošću jedne osobe ugrožen život određenom broju ljudi, ali u ostalim gerontološkim centrima gde god se pojavio virus uradili smo inspekcijsku ali i svaku drugu vrstu kontrole kako bi smo mogli da vidimo da li je bilo nekih propusta“.

On je dodao da su napravljeni algoritmi po kojima zaposleni u domovima funkcionišu.

„Da znaju koje su mere i kako da se one primene kada se radi o prevenciji, potom kako da se postave ako dođe do pretpostavke da se virus pojavi i kako da reaguju kada se utvrdi da virusa ima.Tačno postoji algoritam po kome se u takvim trenucima sprovode mere. Sada postoji i algoritam koji predviđa postupke u slučaju vraćanja korisnika jer i tu postoji niz mera koje moraju da se ispoštuju“, kazao je ministar Zoran Đorđević.

foto: redakcija

Kada se korisnici vraćaju nazad, bez obzira što su izlečeni, oni se drže u izolaciji 14 dana i prati se njihovo stanje. Kada se radi o povratku korisnika iz privatnog doma dužnost je da se kontaktira staratelj, odnosno osoba koja vodi računa o tom korisniku.

„On mora da da saglasnost da li će opet da vrati korisnika u taj dom, da li će da ga odvede kući li će ga prebaciti u neki drugi dom“, naglasio je Đorđević. „Ukoliko staratelja nema, njegovu ulogu preuzima centar za socijalni rad. Treća varijanta je da, ukoliko postoji staratelj ali se ne odaziva na pozive, njegovu ulogu preuzima centar za socijalni rad ali će podići i krivičnu prijavu protiv tog srodnika koji nije želeo da se odazove“.

Kada se radi o propustima u Gerontološkom centru u Nišu ministar Zoran Đorđević je kazao da oni nisu mogli da se dese za samo 24 časa, već da su se dešavali neko vreme unazad i da se sada cela procedura oko toga svodi na istražne organe.

„Ministarstvo od samog početka vodi evidenciju i arhivu i tražimo izvestaje od svih domova.Imamo arhivu o tome šta se sve dešavalo od samog početka epidemije. Posle svega ovoga uradićemo jednu dobru analizu o tome šta je sve urađeno, kako smo radili, da li smo negde grešili , gde postoji manjkavost u sistemu, šta treba unaprediti u budučnosti. Svakako da će iz svega toga izaći još neke prijave, neki privatni domovi će izgubiti licencu, protiv nekih će biti podnete krivične prijave“, dodao je Đorđević.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde