Naslovna Društvo MINISTAR PROSVETE MLADEN ŠARČEVIĆ POLOŽIO KAMEN TEMELJAC ZA NAUČNO-TEHNOLOŠKI PARK

MINISTAR PROSVETE MLADEN ŠARČEVIĆ POLOŽIO KAMEN TEMELJAC ZA NAUČNO-TEHNOLOŠKI PARK

0

Gradski Portal 018 – 23.11.2018             

Novinar – Emilija Ostojić Kaculj

Zbog aktuelne političke situacije i događaja na Kosovu, danas je izostao dolazak predsednice Vlade Ane Brnabić na polaganje kamena temeljca za izgradnju Naučno-tehnološkog parka u Nišu. Kamen temeljac položili su ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije Mladen Šarčević, Dubravka Negre, direktorka Evropske investicione banke za Zapadni Balkan, gradonačlenik Niša Darko Bulatović i rektor Univerziteta u Nišu profesor dr Dragan Antić,  u prisustvu članova Gradskog veća grada Niša, dekana i profesora niških fakulteta studenata i zvanica.

Naučno tehnološki park  gradiće se na platou kod Studentskog restorana na Gradskom polju i prostiraće se na od oko 14.000 kvadratnih metara. Kako je obećao ministar Šarčević radovi na izgradnji biće završeni za 14 meseci.

„ Ovaj projekat iznosi 10 miliona evra, plus milion evra za opremu. Biće jedini tehnološki park koji će u samom startu dobiti  savršenu opremu za inovativna istraživanja. Ova spona obrazovanja, nauke i privrede, što je najvažnije, dovode do srećne kombinacije da je znanje i razvoj u funkciji razvoja društva, tako da mladi ljudi zaista svoju šansu vide ovde. Start apovi koji budu ovde uplanirani, ali i spin ofovi i druge kompanije u Nišu mogu da daju ogroman doprinos gradu koji je i inače, poznat na mapi  sveta po ozbiljnim znanjima svojih učenika i studenata kada su u pitanju fundamentalne nauke, fizika i matematika i druge“, rekao je  ministar Šarčević.

Ministar je najavio zakonsko regulisanje Fonda za nauku .

„Iduće nedelje u Skupštinsku proceduru ulazi i novi, prvi put donet, zakon o Fondu za nauku. Poseban Fond za nauku biće prilika da se pokrene novi naučni ciklus, a Fond ima sredstva ne samo iz matičnog ministarstva nego i iz drugih delatnosti i drugih ministarstava, a po ugladu na razvijene zemlje, u Fond za nauku ulagaće i preduzeća i privredna društva“, naglasio je ministar za prosvetu , nauku i tehnološki razvoj.

Početkom decembra Univerzitet u Nišu će sa  beogradskim i novosadskim, potpisati sporazum o saradnji sa najprestižnijim azijskim univerzitetom iz Šangaja, koji, inače, i stvara Šangajsku listu rekao je prilikom polaganja kamena temeljca  Šarčević.

„Već od januara potpisujemo saradnju sa najboljim ruskim univerzitetima. Članovi smo CERN-a, a od marta i punopravni, kao i DUBN-e što je ruska verzija CERN-a“.

Ono što je jako važno, to je razvoj IT sektora u celoj državi je posebno težište na obrazovanju, dodao je Šarčević i istako da su niške gimnazije prednjačile u smerovima za informatiku kao i neke od srednjih stručnih škola.

„Svi tehnički fakulteti u Nišu su, takođe, visoko vrednovani i podigli smo kvotu za upis studenata. U poslednje dve godine uveliko se radi na toj 4.0 revoluciji koja obuhvata najveće centre, Beograd, Novi Sad i Niš, a u poslednje vreme i Kragujevac. Tako zaokružujemo jednu celinu, Fond za ulaganje je veliki, očekivanja su još veća, a pvo je poruka mladim ljudima da imaju šta da traže u Srbiji, poruka ozbiljnim kompanijama koje dolaze“.

Dubravka Negre, Direktorka Evropske investicione banke za Zapadni Balkan istakla je da ta banka podržava odluku Vlade Srbije da ulaže u nauku i istraživanja da bi oni koji su najvredniji, najpametniji i najškolovaniji ostanu u zemlji i doprinesu da postane lider u regionu.

„Naučno-tehnološki park u Beogradu je završen, u Novom Sadu se završava. Uskoro će početi izgradnja Biosensa. To je lider u digitalizaciji u poljoprivredi Srbije ne samo u regionu već i u Evropi“, izjavila je Negre.

Rektor niškog Univerziteta Dragan Antić je istako da će Naučno-tehnološki park činiti jedinstvenu celinu sa inovacionim centrom na Univerzitetu i Start-ap centrom na Elektronskom fakultetu.

„Na ovaj način stvaraju se ozbiljni uslovi za stavljanje u pogon nauke i tehnike za brži razvoj grada Niša, ovog dela i cele Srbije“, rekao je Antić.

On je istakao da je na ulazu u Niš nekada pisalo „Dobrodošli u grad elektronike“, a ubuduće će bi trebalo da stoji natpis „Dobrodošli u grad znanja i novih tehnologija“, izjavio je Antić.

„Uvereni smo da Univerzitet u Nišu sa svojih 14 fakulteta, oko 1600 nastavnika i sradnikam i sa 30.000 studenata ima potencijala, a sada i motiv da radi na razvoju i osavremenjavanju studijskih programa na kojima će se obrazovati stručnjaci određenih profika za koje već postoji potreba na tržištu rada“, zaključio je rektor Antić.

Gradonačelnik Niša Darko Bulatović je istakao da se izgradnjom NTP-a ispunjava obećanje koje Vlada Srbije dala prilikom sedmodnevnog boravka u Nišu pre dve godine.

„Vlada Srbije je u poslednje dve godine uložila ogromna sredstva u Niš, u izgradnju novog Kliničkog centra, Start-ap centra, nove zgrade Elektronskog fakulteta i Naučno-tehnološkog parka“, rekao je Bulatović. „Naš san o Nišu, nekadašnjoj balkanskoj prestonici elektronike, izgradnjom Naučno-tehnološkog parka počinje da se ostvaruje i počinje da bude realnost. Naša država danas ozbiljno ulaže u obrazovanje, nauku i istraživački rad“, zaključio je gradonačelnik Bulatović.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde