Naslovna Društvo Kasarna „Filip Kljajić“ postaje niška Palata pravde

Kasarna „Filip Kljajić“ postaje niška Palata pravde

0
Počela rekonstrukcija kasarne / foto: redakcija

Dve decenije nakon što je Vojska Srbije napustila kasarnu „Filip Kljajić“ u Nišu taj objekat će ponovo biti u funkciji i to kao sedište svih niških pravosudnih organa, osim Apelacionog suda i tužilaštva najavili su danas državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić i gradonačelnik Niša Darko Bulatović.

Oni su najavili preseljenje sudova i tužilaštva u objekat nekadašnje kasarne nakon kompletne rekonstrukcije i dogradnje tog objekta.

Ilić je kazao da će se upravo započeta rekonstrukcija odvijati u tri faze, s tim što će prva faza biće završena do kraja godine i koštaće 47 miliona dinara.

„Prva faza podrazumeva rekonstrukciju 2.500 kvadrata zgrade i u tom delu će krajem godine biti smešteno Posebno odoljenje za borbu protiv korupicije Višeg javnog tužilaštva i Posebno odeljenje Višeg suda“, izjavio je Ilić prilikom obilaska radova.

foto: redakcija

Prema njegovim rečima, naredne godine, u okviru druge faze, biće rekonstruisan ostatak zgrade koja ukupno ima 8.000 kvadrata.

„U tom delu biće smešteno odeljenje Upravnog suda, Prekršajni sud i Privredni sud“, rekao je Ilić.

Treća faza rekonstrukcije, dodao je Ilić, podrazumeva izgradnju nove zgrade od 10.000 kvadrata u dvorištu stare.

„Kada za tri godine bude završen ovaj celokupan kompleks Niš će dobiti Palatu pravde od 18.000 kvadrata. Primera radi beogradska Palata pravde ima svega 24.000 kvadrata, nova velelepna Palata pravde koja se gradi u Kragujevcu 25.000 kvadrata“, rekao je Ilić.

Prema njegovim rečima, o sudbini zgrade u kojoj se sada nalaze pravosudni organi u Nišu odlučivaće se naknadno na državnom nivou.

foto: redakcija

Pomoćnik ministra pravde Slavica Jelača istakla je da će zgrada nekadašnje kasarne „Filip Kljajić“ zadržati svoj stari spoljašnji izgled, ali će biti obnovljen i sređen, dok će unutrašnjost zgrade imati savremenu funkciju, ali arhaičan prizvuk i podsećati na godište objekta.

Gradonačelnik Niša Darko Bulatović rekao je da će preseljenje pravosudnih organa u objekat nekadašnje kasarne biti od višestruke koristi za građane Niša.

Prema njegovim rečima, objekti u kojima se sada nalaze pravosudni organi moći će da se koriste za drugu namenu, a preseljenjem sudova i tužilaštava sigurno će se smanjiti gužve u najužem centru grada.

foto: redakcija

Zgrada nekadašnje kasarne izgrađena je 1889. godine, a polaganju kamelja temeljca prisustvovali su kralj Aleksandar Obrenović i njegov otac kralj Milan Obrenović.

Kasarna spada u arhitektonski najvrednijie objekte u Nišu, a ono što izdvaja to zdanje od sličnih je to što podseća na srednjevekovne zamkove, sa kulama i zupčastim završetkom atika.

Nakon Prvog svetskog rata taj objekat bio je kasarna 16. Pešadijskog puka, a nakon Drugog svetskog rata pa do njenog zatvaranja, kasarna „Filip Kljajić“.

Ministarstvo odbrane ustupilo je objekat gradu Nišu 2011. godine.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde