Naslovna Društvo Dragana Sotirovski obišla je sa saradnicima Svratište za decu ulice

Dragana Sotirovski obišla je sa saradnicima Svratište za decu ulice

0
Svratište za decu ulice foto: GP018

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski obišla je sa saradnicima Svratište za decu ulice u Romskom kulturnom centru.

Dragana Sotirovski foto: GP018

“Nama kao gradu je jako važno da što manje dece, posebno dece romske populacije, imamo na ulicama, jer njih ima najviše vikendom, najviše u vreme praznika. Obično ih srećemo ili na raskrsnicama ili ispred verskih objekata. Da li ćemo ikada moći da kažemo da nećemo imati nijedno romsko dete na ulici koje prosi- u ovom trenutku teško je reći, jer nam dolaze dečica sa strane, ali je jako važno da vidimo da ima roditelja, bioloških porodica, koje svi ovi asistenti, volonteri motivišu da svoju decu ne šalju na ulicu da prose, nego da ih šalju u Romski kulturni centar da nešto nauče i da ih na taj način spremaju i za obrazovni sistem. Jako je lepo kada vidite ove mališane od kojih neki ne idu u školu, a ipak znaju slova i brojeve, znaju da crtaju… Danas sam dobila jako je lepe crteže. Istovremeno ovo je i dobar način da se porodice motivišu da deca budu vakcinisana redovnim vakcinama, da dečica imaju zdravstvene knjižice, da jednostavno budu zaista sutradan korisni članovi ovog društva, a već smo razgovarali sa predstavnicima Romskog centra da, s obzirom na to da oni imaju već evidenciju koje su to porodice koje imaju probleme sa svojom decom i čija se deca nalaze na ulicama, da probamo da svi zajedno makar jednog člana porodice zaposlimo, da on ima određene stalne prihode, kako to ne bi bio sutradan jedan od razloga, da ne kažem izgovor, zašto je njegovo dete na ulici, a ne u školi. Zajedno sa Romskim kulturnim centrom, sa Nacionalnim savetom Roma, radimo sve ove usluge i mislim da se na taj način pridružujemo zaista ozbiljnim gradovima koji brinu o romskoj populaciji i naravno tu je još mnogo projekata koje ćemo raditi zajedno sa njima, dakle grad je tu da aplicira, da da ideju i naravno da pomognemo tamo gde je pomoć neophodna” izjavila je gradonačelnica Dragana Sotirovski.

Dušica Davidović foto: GP018

“Ja moram da vas podsetim da smo mi na početku mandata ove izvršne vlasti doneli na Skupštinskoj sednici odluku o promeni statuta centra Mara, koji je tada bio dnevni boravak dece ometene u razvoju, a sada je to Centar za pružanje usluga iz oblasti socijalne zaštite Mara Niš, što nama otvara mogućnost da sve one prioritetne probleme vezane za decu i za mlade upravo možemo preko Mare da sprovodimo u uvođenju novih usluga. Svratište, moram da vas podsetim da je jedno vreme radilo takođe putem projekta, i gospodin Boško Aleksić je to zaista maestralno vodio. Tada smo imali podatke da je veći broj dece dolazilo dnevno i posećivalo svratišta i ne bih se ponavljala, imate sada izjavu iz Kulturnog centra šta se sve radi sa tom decom. Ono što je nama prioritet, to je da ovo postane trajna usluga upravo preko centra Mara. Mi imamo edukovane ljude koji će pružati ovu uslugu zajedno sa Romskim kulturnim centrom, zajedno sa Regionalnim centrom za porodični smeštaj, gde ćemo ovu decu pokušati da sklonimo sa ulice za trajno. Grad je obezbedio već sredstva u budžetu planirana za pružanje jedne ovakve usluge kao što je smeštaj, tako smo obuhvatili i svratište. Važno je da napomenem da tu neće biti novog zapošljavanja, to zaista moram da kažem, gradonačelnica je pre par dana potpisala i novu sistematizaciju, to jest staru sistematizaciju u centru Mara, s obzirom na to da smo uveliko u postupku licenciranja same ustanove, što će reći i licenciranja svih usluga koje ćemo upravo pružati preko centra Mara. Pitali ste me kada će zaživeti- kad bude projekat završen. Po isteku 10 meseci, mi ćemo svakako nastaviti da pružamo uslugu kao jednu trajnu uslugu koju će grad imati. Zaista moram da kažem da je negde gradonačelnica prepoznala prioritete, rešavanje problema dece koja žive i rade na ulici i deca koja su van obrazovnog sistema, deca kojoj nije pružena adekvatna zdravstvena zaštita. Mi nemamo podatke da li su ta deca na vreme vakcinisana, da li su sva ova deca upisana u matične knjige, tako da je ono što je naš posao i posao ovih ljudi koji trenutno rade sa ovom decom upravo uvođenje u sistem. Mi ne znamo koliki broj dece ćemo u obrazovni sistem ove godine upisati, koliki broj dece je bez adekvatne zaštite. Ono što jeste najznačajnije, što ste mogli sami da vidite, to je da se ovde ne nalaze samo deca koja žive i rade na ulici, vi se sećate da smo mi imali projekat takozvane medijacije-medijatora i jako je važno da deca koja su u obrazovnom sistemu budu prisutna ovde, jer na taj način daju primer i deci koja žive i rade na ulici da postoji neki lepši svet, neki bolji život, neki interesantniji i zabavniji i život koji može da im pruži nova prijateljstva, nova drugarstva, nova saznanja, a ne ono što dobijaju na ulici gde su nažalost izloženi svim najtežim oblicima nasilja” izjavila je zamenica gradonačelnice Dušica Davidović.

Svetislav Jovanović foto: GP018

“U Romskom kulturnom centru prvi put Swiss Pro, Otvoreni klub i udruženje Roma “Cvetno srce” rade jedan projekat. To je na putu kod svratišta, gde deca imaju podršku i romska i ne romska i deca ulice, pre svega u učenju, vraćanju u sistemu obrazovanja, u prevazilaženju posledica Kovid-19 online nastave, a to je jednostavno i put ka budućem svratištu za decu koje neće biti samo za decu ulice, nego za svu decu, gde će oni imati pomoć. Cilj nam je da jednostavno sklonimo decu sa ulice i da im damo psihosocijalnu podršku. Svakodnevno deca mogu da dođu, ponedeljkom, četvrtkom i petkom rade asistenti sa njima, pomoć pri učenju, utorkom i sredom volonteri Centra za porodični smeštaj, i psiholog i pedagog i gledamo da se radi sa porodicama, da ojačamo porodice, da jednostavno smanjimo siromaštvo i da smanjimo potrebu da deca budu na ulici. Ako ne možemo skroz da prekinemo taj lanac, makar da vratimo decu u sistem, porodice da budu dobre, kvalitetne i da deca nastave školovanje i da uče i zahvaljujemo se i gradu i Otvorenom klubu i udruženju Roma “Cvetno srce” izjavio je Jovanović Svetislav  direktor Romskog Kulturnog centar u Nišu.

“Gledamo da to bude jedan inkluzivni pristup, da deca koja uče i koja su u normalnim, funkcionalnim porodicama privuku i drugu decu koja su deca sa ulice ili deca socijalnih porodica, jednostavno da se uklope i da vide da imaju dobre primere i da imaju kako da uče, da bude to inkluzivno i zato nije samo za romsku decu, nego za svu decu koja imaju potrebu i koje žele dodatno obrazovanje ili neki vid dodatne nastave. Jednostavno u suštini važno je druženje, da sklonimo decu da ne budu na ulici, da počnu da se druže i da jednostavno razmenjuju iskustva i da to bude jedno inkluzivno obrazovanje koje će krenuti dalje ka nekim boljim tokovima” dodao je Jovanović.

“Sada imamo oko 19 deteta koja dolaze svakodnevno. Nadamo se, pošto je ovo počelo jula, sada je raspust, da će deca pokazivati potrebu od septembra-oktobra i po tome ćemo i prilagođavati program i videti gde treba da dodamo nekog nastavnika- da li za neki strani jezik, da li za neki drugi predmet, gledaćemo opremu, grad će nam pomoći u tome da opremo malo centar, jednostavno da deca budu slobodna da dođu u ovaj centar, da pojedu, da popiju, da nauče nešto, da se igraju- mlađa deca kockicama, neko će da crta i piše, neko će da pretražuje na internetu, jednostavno da sklonimo decu, da budu u nekom toplom okruženju. Želimo i da dovedemo dotle da porodice budu funkcionalne, da ih zaposlimo, da ih stambeno zbrinemo, a kad ojačamo porodicu ojačaćemo i decu” dodao je Jovanović.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde