Tokom proteklog vikenda na našoj najlepšoj planini, Kopaoniku, okupio se sam vrh očne struke naše zemlje. Razlog okupljanja je bio Kongres glaukomatologa Srbije sa međunarodnim učešćem u organizaciji Udruženja glaukomatologa Srbije. Najveća pažnja očne struke je bila usmerena na izlaganja niške doktorke Maje Živković, što je i bilo najavljeno jer je pre par meseci ponela međunarodnu nagradu za najbolju iz oblasti oftalmologije. Održala je čak dva predavanja, a drugo je bilo upravo vezano za temu za koju je i dobila prestižnu nagradu – lečenje bolesti žute mrlje.
Kongres se uvek koristi kao prilika da se oftalmolozi iz cele Srbije pored aktuelne priče upoznaju i sa onim što je poslednji domet struke. Doktorka Živković, docentkinja Medicinskog fakulteta u Nišu, pripada vodećoj grupi lekara za lečenje bolesti žute mrlje desetak godina unazad i na Kopaoniku je upravo ona predstavila najsavremeniju terapiju, novi lek za lečenje bolesti žute mrlje.
Žuta mrlja (makula) je jedan od najvažnijih delova oka zaslužan za naš dobar vid, da možemo da čitamo, da raspoznajemo boje, lica i ona se nalazi u centru retine tj. mrežnjače. Bolest žute mrlje poznata kao senilna (staračka) degeneracija žute mrlje jedan je od najčešćih uzroka slepila. Ova bolest je česta i javlja se u dva oblika: suva i vlažna forma.
Pre 20 godina nije bilo leka za lečenje vlažne forme i kod najvećeg broja pacijenata od pojave prvih simptoma ove forme, u roku od dve godine se kod njih razvijalo slepilo. Za suvu formu su korišćeni različiti suplementi i vitamini koji su ojačavali žutu mrlju, ali za vlažnu formu nije bilo leka. Ali pojavom leka u vidu Anti-VEGF terapije pre 20 godina, napravljen je ogroman pomak i upravo je ta terapija vlažne forme koja se bazira na davanju injekcija direktno u oko omogućila da se ne dozvoli da bilo koji pacijent oslepi od ove forme. Lečenje na ovaj način održava vidnu oštrinu pa čak i poboljšava.
Suština najnovije terapije ovog tipa kod vlažne forme zasniva se na manjem broju injekcija i upravo je taj najsavremeniji terapijski pristup dostupan kod nas od kraja prošle godine. Nova terapija je težnja oftalmologa da postojeću terapiju podignu na viši nivo. Nekada se ova terapija davala na mesečnom nivou, ili na dva, tri meseca do kraja života. Danas, imamo terapiju, lek, injekciju koja se daje u startu kroz 4 doze na mesec dana, a onda samo idu 2 do 3 doze na godišnjem nivou i ona pacijentu daje bolji kvalitet života, a rezultati poboljšanja vidne oštrine su bolji.