Naslovna Društvo Dan medicinskih sestara: Nišu fale medicinske sestre, kako bi se lepo posvetile...

Dan medicinskih sestara: Nišu fale medicinske sestre, kako bi se lepo posvetile svakom pacijentu

0
Dan medicinskih sestara
Dan medicinskih sestara foto: GP018

Svečanom akademijom na Medicinskom fakultetu Univerzitetski klinički centar je obeležio Međunarodni dan medicinskih sestara i tehničara pod sloganom „Naše medicinske sestre – naša budućnost. Ekonomska moć nege“. Na akademiji za svoj rad i zalaganje nagrađeno je 14 medicinskih sestara i tehničara i babica Nevena Mitić.

Lela Kocić
Lela Kocić foto: GP018

„Ove godine fokus je na ekonomskom doprinosu zdravstvene nege sa ciljem da zdravstvena nega postane prepoznatljiva, vidljiva i vrednovana. Sestre pružaju preko 70 posto zdravstvenih usluga širom sveta, ali su još uvek slabo vrednovane. Iz tog razloga se susrećemo sa nedostatkom radne snage iz oblasti zdravstvene nege“, poručila je Lela Kocić, predsednica Udružena „Belo srce“, koje okuplja oko 1.600 članova Kliničkog centra Niš.

Procene su da trenutno svetu nedostaje preko 16 miliona medicinskih sestara, a u Srbiji 55 hiljada, što su zabrinjavajući podaci, ocenjuje dr Lela Kocić.

Sonjica Radić
Sonjica Radić foto: GP018

„Iza nas je veoma težak period kovida, koji svi mi polako zaboravljamo, ali sestrama koje su provele vreme u kovidu, odajem svako priznanje. Posle kovida došli su drugi problemi, druga lečenja, sve veći broj pacijenata. Sve ono što je zanemareno u to vreme, sad je došlo do nas“, poručila je Sonjica Radić, glavna sestra u Kliničkom centru Niš.

Ona je istakla da u UKC-u trenutno radi oko 1.950 medicinskih sestara i tehničara, ali da to nije dovoljno. Mnogo je više pacijenata, više odeljenje, te je neophodna još medicinskih radnika kako bi se lepo posvetili svakom pacijentu, a da pritom ne izgaraju na poslu, podvukla je Sonjica Radić.

Tatjana Bokić
Tatjana Bokić foto: GP018

Saglasna je i glavna sestra Doma zdravlja Tatjana Bokić, koja je svojim prisustvom podržala svečanu akademiju Kliničkog centra. Ona navodi da je broj sestara i tehničara u Domu zdravlja povećan posle pandemije. Trenutno broje 660 medicinskih sestara i tehničara, ali ističe da to nije dovoljno.

Medicinska sestra je ta koja ima prvi kontakt sa pacijentom, ali i poslednja, koja otprati pacijenta, zdravog ili pak sa ne tako dobrim vestima. Stoga, je neophodna kontinuirana edukacija sestara.

dr Dragana Zdravković
dr Dragana Zdravković foto: GP018

„Mi ćemo se truditi da u narednom periodu, kao i do sada da pomažemo formalno obrazovanje medicinskih sestara. Komora je izdvojila preko četiri miliona dinara u prethodnom periodu u 2023. godini za obrazovanja medicinskih sestara. Sa 30 posto nepovratnim sredstvima pomažemo u školarini medicinskih sestara na osnovnim strukovnim studijama“, istakla je dr Dragana Zdravković, predsednik Izvršnog odbora Komore medicinskih sestara i tehničara – ogranak Niš.

Ovaj dan se obeležava u spomen na rođenje Florens Najtingel, britanske medicinske sestre, začetnice modernog sestrinstva kao priznate profesije. Radila je na reformama sestrinstva i javnog zdravlja. Reforme i mere u sanitetskoj službi i nezi ranjenika i bolesnika, koje je ona uspostavila pre više od jednog veka i danas mogu biti primenjive.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde