Naslovna Društvo Česte pritužbe građana zdravstevnoj inspekciji

Česte pritužbe građana zdravstevnoj inspekciji

0

Gradski Portal 018 – 24.11.2018             

Novinar – Emilija Ostojić Kaculj

U toku 2018.godine, zdravstvenoj inspekciji stiglo preko 30 prekrašjnih prijava građana koji su bili nezadovoljni radom ili načinom lečenja u nekoj od zdravtsvenih ustanova. Sa njima je na nedavno održanom Danu otvorenih vrata u Nišavskom okrugu razgovaro dr Goran Stamenković, šef zdarvstvene inspekcije Ministarstva zdravlja za jugoistočnu Srbiju.

„Nažalost susrećemo se često sa pritužbama građana, pacijenata, osiguranika, zbog nezadovoljstva u lečenju, nezadovoljstva u odnosu zdravstvenih radnika i pacijenata, nepružene zdravstvene pomoći i zaštite i najčešće su u pitanju sumnje na neku stručnu grešku u toku lečenja nekoga iz porodice. Pri ovakvim susretima očekujemo i uobičajena pitanja vezana za izmenu ili primenu nekih novih propisa, a najviše pitanja očekujemo iz oblasti Zakona o zaštiti pacijenat. To je Zakon koji se primenjuje već četiri godine i važan je i za građane i za ustanove“, kaže dr Goran Stamenković i dodaje:

„Želim da podvučem da mnoge zdravstvene ustanove nisu na pravi način usvojile Zakon o pravima pacijenata i da postoje neke „greške u koracima“ koje mi, kao inspekcija, usklađujemo i trudimo se da te greške otklonimo kako bi pacijenti bili zadovoljni“.

Na piatanje ko nosi veću odgovornost u zdravstvenom sistemu, lekari ili pacijneti Stamenković kaže:

„Odgovornost je pre svega na zdravstvenim radnicima i to je u Zakonu o pravima pacijenata stavljeno i naznačeno. Pacijenti imaju svoje obaveze, da poštuju organizaciju rada u zdravstvenim ustanovama i upravo kroz ovakve susrete pokušavamo da im objasnimo da moraju da poštuju kućni red u zdravstvenim ustanovama jer često, upravo iz tog razloga, može da dođe do problema“.

Stamenković ističe da je po osnovu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, a vezano sa Zakonom o pravima pacijenata do sada, u toku 2018.godine, zdravstvenoj inspekciji stiglo preko 30 prekrašjnih prijava.

„Prošle godine ih je bilo preko 70 i to sa teritorije svih upravnih okruga, a to je jugoistočna Srbija, odnosno osam okruga“,dodaje dr Goran Stamenković. „Sankcije su novčane kazne zbog nepoštovanja propisa u delu evidentiranje podataka, ne vođenja medicinske dokumentacije, nepoštovanje u delu organizacije pružanja pomoći nekom određenom bolesniku, odnosno pacijentu i sankcionisanje ide i do krivičnih prijava kojih za sada nije bilo, naravno posle sprovedene spoljne provere kvaliteta stručnog rada“, ističe Stamenković.

Novčane kazne se kreću od 50 do 500 hiljada dinara, zavisi koji je prekršaj učinjen. To je za fizičko lice, a postoji novčana kazna i za ustanove zbog nepostupanja po rešenjima zdravstvene inspekcije, zbog nepoštovanja nekih odredba zakona u vezi sa organizacijom rada i tu su kazne do milion, možda i dva miliona dinara.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde