Najvažniji cilj Centra za socijalni rad „Sveti Sava“ u Nišu u narednom periodu biće zaštita dece i mladih, rad sa počiniocima nasilja u partnerskim odnosima, pružanje usluga i neodložnih intervencija, vršnjačko nasilje i briga o starima, rečeno je, između ostalog, na sednici Gradskog veća koje je usvojilo predloženi plan i program ove ustanove socijalne zaštite.
„Centar će u narednom periodu staviti akcenat na vršnjačko nasilje kako bi se ono smanjilo i da se sa radi sa počiniocima nasilja kako ne bi bilo recidiva i, ukoliko delimično uspeju u tome zahvaljujući radu, građani što manje zadrže u sitemu socijalne zaštite“, istakla je Mirjana Popović, sekretar Sekretarijata za dečiju i primarnu zdravstvenu zaštitu, a sve u znaku poboljšanje kvaliteta usluga korisnika i razvoj usluga socijalne zašteti u lokalnoj zajednici jedan je od osnovnih ciljeva Centra za socijalni rad „Sveti Sava“ u Nišu.
Osnovni cilj Centra „Mara“ u narednom periodu biće unapređenje kvaliteta života dece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, osoba sa autističnim spektrom i njihovih porodica kao i senzibilisanje lokalne zajednice za razumevanje i prihvatanje ovih osoba i stvaranja jednakih šansi za sve.
„Centar će u toku 2020.godine raditi sa korisnicima svakog radnog dana, planira se i uvođenje usluge „predah smeštaj“, a ova usluga počeće da se realizuje ove godine u novom objektu koji je namenski izgrađen i fizički povezan sa obketom gde se pružaju usluge dnevnog boravka. Osoblje Centra je u međuvremenu prošlo obuku sa proverom znanja po akreditovanom programu pokretanja usluge za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice“, dodala je Popović.
Ova usluga će omogućiti povremeni i kratkoročni smeštaj najviše 10 korisnika Centra Mara u vremenu od najduže 45 dana u toku cele godine. Smeštaj najduže može da traje 20 dana u kontinuitetu.
Usvojen je i program rada ustanovi „Sigurna kuća“, a ono na šta će ova ustanova najviše obratiti pažnju su grupne radionice sa korisnicima čiji je osnovni cilj jačanje njihovog samopoštovanja i samopouzdanja. Radionice su edukativne, kreativne i motivacione.
„Obzirom na to da su sa ženama žrtvama nasilja u Sigurnoj kući smeštena i njihova deca koja su direktno ili indirektno bila izložena nasilju, neophodno je posebnu pažnju posveti radu sa njima. Jedan od ciljeva Sigurne kuće je i ekonomsko osamostaljivnje žrtava nasilja jer je praksa pokazala da je većina žena koja se našla u ovoj ustanovi bila ekonomski zavisna od nasilnika, ustanova će uložiti sve napore kao bi omogućila korisnicama dodatno profesionalno osposobljavanje i dokvalifikaciju“, dodala je Mirjana Popović.
U 2020.godini planirano je apliciranje sa projektom izgradnje letnjikovca za potrebe korisnica kao i novog dečijeg mobilijara sa podlogom od tartana. U planu je samostalno ili partnersko učešće na konkursima koji se teču prevencije nasilja sa posebnim akcentom na rurano područje.