Naslovna Društvo Predstavljeni rezultati projekta „Grnčarstvo za sve“: Niš ponovo centar grnčarstva

Predstavljeni rezultati projekta „Grnčarstvo za sve“: Niš ponovo centar grnčarstva

0
Predstavljeni rezultati projekta „Grnčarstvo za sve“ foto: GP018

„Deli prostor“ je danas predstavio rezultate projekta „Grnčarstvo za sve“, koji je organizovan u saradnji sa Omladinskim pokretom za budućnost, u sklopu bugarsko-srpske prekogranične saradnje.
Organizovane su besplatne obuke iz oblasti grnčarije, a pored toga i iz oblasti folklora i tradicionalnih narodnih igara.
Ideja da se pokrene i grnčarski studio u Nišu, koji sada već vrlo uspešno funkcioniše, proizašla je iz projekta „Grnčarstvo za sve“ sa ciljem negovanja kulture, tradicije, istorije i jačanja turističkih kapaciteta u pograničnom regionu. Kroz ovaj program, građani mogu da nauče kako izgleda rad na grnčarskom točku, koliko zapravo može da bude zanimljivo i neobično iskustvo da sami napravite neku posudu ili predmet od gline.


Tokom realizacije projekta, za grnčarske radionice se prijavilo više od 140 polaznika, što je znatno više od predviđenog kapaciteta, a nakon zatvaranja roka za prijavu, upite za učešće i svoju želju da bude deo ovih radionica izrazilo je više od 500 ljudi. Deli je u saradnji sa partnerima iz Bugarske organizovao sajmove grnčarije i folklora u Montani i u Nišu. Događaj u Nišu pratilo je preko 250 ljudi u publici.

Nenad Stojanović iz Delija je istakao da je Niš ponovo centar grnčarstva.

Nenad Stojanović foto: GP018

“Projekat Deli prostor radi sa udruženjem Omladinski pokret za budućnost iz Montane. Podržan je preko programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija i jedno vrlo interesantno iskustvo za Deli. Zaljubili smo se u grnčarstvo i imamo jedan od najmodernijih studija. Niš je ponovo centar grnčarstva i to ćemo da dokažemo u narednih pet godina, jer je interesovanje ogromno. Konkurs smo objavili ujutru i odmah uveče smo morali da ga zatvorimo jer nam se prijavilo više od 140 kandidata. Mislim da smo u Bugarskoj osvetlali obraz našeg folklora. Sajam u Nišu je bio fenomenalan i kej je bio pun.”

Ovom prilikom su podeljene i zahvalnice ljudima bez kojih projekat ne bi bio realizovan, a emitovan je i petnaestominutni film o rezultatima projekta.

Stojanović je istakao i da se nada da će moći da budu prisutni i u okvirima Tvrđave, pošto je najavljeno da će se osloboditi prostor za radnje iz oblasti starih zanata.

Obuka se vrši u studiju na Paliluli, utorkom, sredom i četvrtkom od 18 časova, a ponovo kreće od septembra.

Radovi polaznika obuke foto: GP018

Iako se projekat zvanično završava 13. avgusta, “Deli” i dalje planira da drži obuke, zbog, kako kažu, velikog interesovanja među ljudima, ali se ističe i želja za pokretanjem institucija po ovom pitanju.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde