Gradski Portal 018 – 10.12.2016
Danas je Međunarodni dan ljudskih prava i upravo tim povodom Sigurna kuća u Nišu obeležila je ovaj dan a ujedno i poslednji dan akcije 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće, iskreno se nada da će se i dalje o ovim problemima govoriti.
„Mi ne smemo da smatramo da se borba protiv nasilja završava time što su one smeštene u kući. Osim psihološkog osnaživanja potrebno je raditi i na ekonomskom osnaživanju. Moramo im pružiti mogućnost da se zaposle. U više od 80% slučajeva to su žene koje su nezaposlene, a mnoge se i vraćaju kod nas upravo iz tog razloga. Svake godine broj žena koje borave u sigurnoj kući je sve veći. Prošle godine ovde je bilo 89 korisnika, ove godine do sada 126. Boravak može trajati od 1 dana do 6 meseci“ -rekla je Sonja Šćekić, direktorka Sigurne kuće u Nišu.
U ovom trenutku u Sigurnoj kući boravi jedanasest žena i osmoro dece. Dušica Davidović rekla je ispred ženske odborničke mreže GO Palilula da podržava ideju i slaže se sa akcijom i prikupljanjem potpisa da 18. maj bude dan obeležavanja i sećanja svih žrtava porodičnog nasilja u Srbiji.
Snežana Mitrović, predsedik Komisije za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti, rekla je da država čini velike napore da unapredi položaj žene, pogotovo u oblasti zaštiti žene, menjajući zakone. Na snazi su nove mere da nasilnik napusti stan a ne žena, s obzirom na statistiku da preko 1000 žena napusti svoj dom na godišnjem nivou.
Snežana Mitrović apelovala je na edukaciji kako muškaraca, tako i žena, jer će na taj način uspeti da prevaziđu sve predrasude i stereotipe o rodnim nejednakostima, ko je glava porodice i to da je žena slabiji pol. Na taj način može se dati doprinos u sprečavanju nasilja nad ženama.
10. decembra 1948. vlade su priznale ljudska prava svih na „život, slobodu i sigurnost itd. bez ikakvih razlika“, prilikom potpisivanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. Ovaj datum je prekretnica u savremenoj istoriji kada su se nacije sveta udružile kako bi jednom i zauvek stale na kraj genocidu nastalom za vreme Drugog svetskog rata. Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima jedan je od prvih značajnijih dostignuća Ujedinjenih nacija koji kao dokument predstavlja osnovnu filozofiju pravno obavezujućih međunarodnih instrumenata nastalih nakon 1948.