Većnici su danas usvojili program korišćenja sredstava za zaštitu sredine, koji se konkretno odnosi na merenje i ocenu kvaliteta vazduha. Nakon toga se odlučuje koje će konkretne mere biti sprovedene, kako bi Nišlije disale čistiji vazduh.

„Za Grad Niš jedan od bitnijih programa jeste praćenje kvaliteta vazduha, gde smo za ovu godinu opredelili 6 miliona dinara. Grad Niš, kao lokalna samouprava mora da prati i meri 365 dana u godini kvalitet vazduha, da bismo dobili ocenu kakav vazduh dišemo. To je pre svega u skladu sa zakonom. I u skladu sa tim da preduzmemo konkretne mere”, navela je Iva Krstić iz Gradske uprave za imovinu, privredu i zaštitu životne sredine.
Agencija za životnu sredinu u Nišu ima dve merne stanice u Nišu. U prethodnim godinama Institut za javno zdravlje je bio taj koji je vršio merenja kvaliteta vazduha. Iva Krstić je navela da u poslednje tri godine Niš nije imao adekvatna merenja.
„Mogu da kažem rezultate do 2020. godine, jer u poslednje tri godine grad Niš nije imao adekvatna merenja kvaliteta vazduha. Rezultati su pokazali da smo u jednom periodu imali ocenu kvaliteta vazduha tri – zagađen vazduh. Ali u 2019. i 2020. godini imali smo mnogo bolja merenja i bolje rezultate kad se radi od PM 2,5 i PM 10 česticama”, dodala je Iva Krstić.
Na osnovu povoljnijih rezultata merenja u 2019. i 2020. godini ona ocenjuje da mere energetske efikasnosti daju rezultate.