Naslovna Društvo ZA ODGOVORNE JAVNE FINANSIJE

ZA ODGOVORNE JAVNE FINANSIJE

0

Gradski Portal 018 – 24.03.2017

PROTECTA je 23. marta organizovala konferenciju za štampu povodom početka realizacije aktivnosti u Nišu na projektu „Lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i mediji za odgovornije javne finansije”.
Projekat realizuje Beogradski fond za političku izuzetnost (BFPE) u saradnji sa Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM), a uz finansijsku podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i uz pomoć lokalnih partnera. Projektom je obuhvaćeno 15 opština/grada širom Republike Srbije, među kojima i Grad Niš. Lokalni partner na ovom projektu u Nišu je Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA, a grad Niš je potpisivanjem memoranduma o saradnji dao podršku realizaciji ovog projekta.

 Cilj ovog projekta je da kroz saradnju lokalnih samouprava i nedržavnih aktera u domenu upravljanja javnim finansijama doprinese uspostavljanju kontinuirane saradnje između ovih aktera u lokalnim zajednicama. Jedan od ciljeva projekta je povećanje interesa lokalnih vlasti za razvijanje i širenje odgovornih i transparentnih praksi u oblasti javnih finansija kroz saradnju sa civilnim sektorom.

Na konferenciji su se obratili:

  • Bogdan Urošević, Beogradski fond za političku izuzetnost
  • Milan Stefanović, PROTECTA
  • Branko Stefanović, Grad Niš, koordinator sekretarijata za finansije
  • Ozrenka Pavlović, Grad Niš, pomoćnik sekretara sekretarijata za finasije

Na konferenciji su se čuli rezultati istraživanja rađenog u februaru mesecu o percepciji građana o upravljanju finansijama lokalnih samouprava. Kao ključni nalazi istraživanja izdvajaju se informacije da:

  • građani uglavnom nisu upoznati sa načinima finansiranja opština kao ni sa načinima trošenja novca iz lokalnog budžeta,
  • svoju neinformisanost građani uglavnom prepisuju nezainteresovanosti za temu, svojoj neaktivnosti i nedostupnosti informacija i neobaveštenosti o tome gde se te informacije mogu pronaći,
  • građani ističu i nedovoljne napore lokalnih samouprava da građane uključe u upravljanje budžetom,
  • takođe, većina građana smatra da način trošenja buđeta njihove opštine nije javan,
  • većina građana ne zna da li je održana javna rasprava budžeta za 2016. godinu u njihovoj jedinici lokalne samouprave,
  • većina građana smatra da budžet njihove opštine nije dobro raspoređen,
  • polovina građana smatra da su lokalne vlasti pod uticajem republičkih po pitanju trošenja opštinskog budžeta,
  • za osnovni kriterijum trošenja opštinskog budžeta polovina građana navodi lične i partijske interese ljudi koji su na vlasti na lokalu,
  • kada je u pitanju donošenje odluka o budžetu preko polovine građana smatra da je korupcija prisutna.

Na osnovu ovih nalaza, zaključak je da su građani slabo upoznati sa lokalnim budžetom, i to uglavnom zato što ih ta tema ne interesuje, stoga je potrebno uložiti napore u povećanje svesti građana o nužnosti participacije u radu lokalne samouprave, a s druge strane, podsticati samouprave da budu otvorenije, transparentnije i da se aktivno trude da uključe građane u proces donošenja odluka u vezi sa budžetom.

Grad Niš je potpisao memorandum o saradnji na ovom projektu i iskazao volju da zajedno sa organizacijama civilnog društva radi na povećanju transparentnosti i uključivanja građana u predlaganje budžeta. Danas su iznete konkretne aktivnosti koje Grad Niš u saradnji sa PROTECTA-om planira da realizuje u narednom periodu i koje bi omogučile veću participaciju građana:

  • organizovanje stručnog skupa u aprilu na kome bi se razmotrile zakonske regulative, primeri dobre prakse, analizirala situacija u Nišu i čuli predlozi za konkretne promene od strane zainteresovanih strana,
  •  izrada publikacije građanski vodić kroz budžet,
  • edukacija o građanskoj participaciji za predstavnike medija, civilnog društva, mesnih zajednica i ostalih zainteresovanih,
  • organizovanje javnih rasprava o budžetu gradonačelnika i stručnih službi Grada sa predstavnicima mesnih zajednica, civilnog društva…

Svi građani ili organizacije koji imaju konkretne predloge kako se u Nišu može ostvariti veća transparentnost procesa izrade i trošenja gradskog budžeta svoje ideje mogu od sada slati na mail centar@protecta.org.rs sa naglaskom „Za odgovorne javne finansije“.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde