Naslovna Društvo 180 godina od osnivanja sanitetske službe u Vojsci Srbije

180 godina od osnivanja sanitetske službe u Vojsci Srbije

0

Vojna Bolnica u Nišu obeležila je Dan sanitetske službe Vojske Srbije. Vence na spomen piramidu koju su podigli lekari ove ustanove za čast i sećanje na preminule rodoljube položili su predstavnici Vojske Srbije, Nišavskog upravnog okruga, predstavnici niških opština i mnogobrojnih udruženja koja neguju tradicije Srbije.

Razvoj Sanitetske službe započeo je oslobođenjem Niša i južnih delova Srbije, odmah nakon oslobođenja od viševekovnog turskog ropstva, a čiji je jubilej – 180 godina ovom prilikom i obeležen.

“Razvoj sanitetske službe na ovim prostorima započinje oslobađanjem grada Niša i južnih delova Srbije od viševekovnog turskog ropstva. Januara 1878.godine formirana Velika Nniška vojna bolnica. Punih 140 godina ova ustanova deli svoju, sa sudbinom Srpske vojske, kroz brojne odbrane i oslobodilačke ratove koji su se vodili na ovim prostorima.”– istakao je dr Jovica Stanojković, upravnik Vojne bolnice Niš.

Kroz svoju istoriju ova ustanova prošla je kroz brojna iskušenja. Iznosi najteži teret sanitetsakog zbinjavanja Srpske vojske i izbeglog naroda u Prvom svetskom ratu.

“U periodu od 1914. do 1915.godine bila je najveća epidemijska bolnica na prostorima Evrope, zbrinjavajući oko 30 hiljada obolelih od pegavog tifusa. Dnevno je umiralo do 30 bolesnika. Obolelo je i 13 lekara od kojih je tri preminulo, a među njima i tadašnji upravnik bolnice dr Evgenije Branovački”, kazao je Stanojković.

O stradanju branioca i otadžbine iz tog perioda svedoči spomen piramida na ulazu u kompleks Vojne bolnice koju su podigli lekari u čast na preminule rodoljube.

“Moram da istaknem izuzetan značaj tada, Moravske vojne bolnice i Ruske carske vojne bolnice, koja je došla i jedina u to vreme pomogla Moravskoj vojnoj bolnici da zbrinjava kako ranjene vojnike tako i civile koji su nosili breme izuzetno jake tragedije koja je zadesila Niš, a to je veliki pegavi tifus”, kazao je  Branislav Radovanović, predsednik Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920 u Nišu, poručivši da treba negovati istorijsku tradiciju.

foto:Gradski portal 018

Vojna bolnica Niš danas je savremena vojnozdravstvena ustanova, a njen osnovni zadatak je da bude čuvar zdravlja, pružajući zdravstvene usluge na primarnom, sekundarnom i tercijalnom nivou. Njena vrata, danas su otvorena za vojne osiguranike, korisnike usluga RFZO i ostale kategorije osiguranika koji izraze želju da se leče u ovoj ustanovi.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde