Naslovna Društvo Žarić Kovačević: Referendum nije pitanje politike, već države

Žarić Kovačević: Referendum nije pitanje politike, već države

0
Jelena Žarić Kovačević foto: GP018

Jelena Žarić Kovačević, narodna poslanica u Skupštini Republike Srbije, za Gradski Portal 018 iznela je svoj stav i mišljenje o predstojećem referendumu, koji će biti održan radi potvrđivanja Akta o promeni Ustava Republike Srbije, 16. januara 2022. godine.

Ona je istakla razloge zbog kojih smatra da na referendumu treba podržati njeno gledište, šta bi donele ustavne promene, a govorila je i o odnosu između Ustava i unutrašnjih političkih borbi.

Zbog čega bi trebalo da se zaokruži “DA” na republičkom referendumu 16. januara?

“Ne samo jer sam lično bila uključena u izradu tzv. ustavnih amandmana. Razlozi su mnogo ozbiljniji i tiču se Srbije. Tiču se budućnosti naše zemlje, koju svi imaju pravo da sanjaju, ali i kreiraju i zato je od izuzetnog značaja da građani učestvuju na svakom referendumu.

Vlada Republike Srbije je kao cilj pred sebe stavila punopravno članstvo u EU. Ustavne promene u oblasti pravosuđa su jos jedan korak napred na tom putu i nastavak reformi koje su sprovedene u pravosuđu. Sudstvo i tužilaštvo su i sada nezavisni i samostalni, ali je potrebno obezbediti viši stepen nezavisnosti i samostalnosti, a naročito zaštićenost od političkog uticaja. Potrebno je podržati struku koja će birati nosioce pravosudnih funkcija. Potrebno je sudije i tuzioce podsetiti da to znaci veću odgovornost u obavljanju posla, što povlači i veću efikasnost. Potrebno je da na jednak način svi građani ostvaruju pravo na pravdu. Vladavina prava je jedan od postulata demokratije svih evropskih zemalja i Srbija je stavlja na prvo mesto.”

Da li možda ustavne promene imaju veze i sa sa statusom KiM, Rio Tintom, obavznom vakcinacijom ili bilo kojim Ustavom zagarantovanim pravom ili projektom?

“Referendum nije pitanje politike, već države, nije pitanje takmičenja između političkih partija, već boljitka koje promene donose svim građanima Srbije. Na kraju, nije pitanje ko je ili ko će biti na vlasti, već kakav će ugled naša zemlja imati u Evropi i svetu. Ustavne promene, kao reforme na koje smo se obavezali, značiće i otvaranje poglavlja, a to znači nove investicije, radna mesta i bolji životni standard. Tokom prošle godine otvoreno je 18 fabrika i oko 12500 radnih mesta. Ako kažemo “NE” ustavnim promenama, rećićemo “NE” i investicijama koje u 80 posto slučajeva dolaze iz evropskih zemalja. Zbog svega, pozivam građane da daju poslednju reč na referendumu 16. januara – odluka je bolja, snažnija, razvijenija Srbija! Odgovornost je na svakome od nas.”

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde