Naslovna Društvo Za veću medijsku pismenost neophodno je kritički analizirati medije

Za veću medijsku pismenost neophodno je kritički analizirati medije

0
dav

Gradski Portal 018 – 22.03.2019

Veliko interesovanje učenika i studenata u Nišu za radionicu o medijskoj pismenosti, potvrđuje da je ova tema vrlo važna i da to mladi ljudi i prepoznaju. U okviru obeležavanja Evropske nedelje medijske pismenosti, koja se na inicijativu Evropske komisije ove godine obeležava od 18. do 22. marta, u EU info kutku u Nišu su radionicu održali Gordana Bjeletić, urednica Južnih vesti i Neven Obradović, asistent na departmanu za komunikologiju i novinarstvo na Filozofskom fakultetu u Nišu.

Sa vrlo zainteresovanim učesnicima, predavači su razgovarali o značaju medijske pismenosti, o tome kako se ona definiše i koliko je važno kritički pratiti medije i prepoznati manipulaciju.

Jedna od najvažnijih poruka sa skupa je da uvek treba pažljivo „čitati“ medijske sadržaje, analizirati poruke koje mediji šalju i proveravati informacije kako bismo mogli da donesemo ispravne zaključke i formiramo stavove koji su zasnovani na valjanim argumentima. Učesnici su na početku radionice mogli da čuju šta u teorijskom smislu znači medijska pismenost, da vide primere manipulacije u medijima, a nakon toga su kroz razgovor sa predavačima mogli da saznaju kako da se zaštite od negativnih uticaja medija i da na pravi način vrše selekciju informacija i izvora kojima će verovati.

Razvoj interneta i tehnologije doprineo je tome da se poveća „informativni haos“ u kom je najvažnije razlikovati istinu od laži, prepoznati tendenciozno izveštavanje medija i razumeti pozadinu vesti.

„Ključna poruka je kritičko čitanje medija. Mnogo medijskih sadržaja je bazirano na predrasudama koje dižu zidove, a „njeno veličanstvo“ medijska manipulacija je izuzetno zastupljena i o tome moramo voditi računa“ kaže Neven Obradović

Medijska pismenost kao tema treba da postoji već u vrtićima, dodaje Obradović, uz napomenu da decu još u tom periodu treba učiti osnovnim elementima.

Građani uvek imaju pravo i treba da pitaju, saznaju ono što ih interesuje, a mediji su dužni da u svom radu pre svega brinu o interesu građana i da na objektivan način izveštavaju o svim temama.

„U izveštavanju medija javni interes uvek mora da bude iznad svega. Mediji moraju da služe isključivo građanima. Ja sam radila u velikom broju medija, sa različitom strukturom, ali sam bez obzira na to uvek svoj posao obavljala na isti način“ kaže Gordana Bjeletić

Kao građani uvek treba da se zapitamo šta bi još trebalo da znamo o nekoj temi, tražimo dodatne informacije kako bismo imali širu sliku, zaključuje Bjeletić. Evropska nedelja medijske pismenosti obeležena je u Srbiji nizom događaja u EU info centru u Beogradu, novosadskom i niškom EU info kutku.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde