Na današnjoj 4. sednici Skupštine grada Niša odbornici su žustro debatovali o uvećanju iznosa poreza na imovinu, o reorganizaciji gradske uprave, ali i o narodnoj inicijativi na besplatne udžbenike. Razmenjene su i uvrede, ali ipak nije bilo incidenata.
„Svaki dodatni namet, harač, koji građani Niša dobijaju je nešto što je potpuno nedopustivo. I to u vremenu kad Nišlije žive sve teže, kada su prosečni lični dohoci daleko ispod proseka u Srbiji, kad nemate nikakav razvoj, kad jednostavno vidite da smo sve bedniji”, poručio je dr Dragan Milić iz istoimene odborničke grupe.
Kada se zađe u semantiku, gradonačelnik navodi da porez nije uvećan, kako tvrdi opozicija, već je povećan usled donete odluke o utvrđivanju nove vrednosti nepokretnosti.
„Ovde se ne radi o povećanju poreza, već o usklađivanju vrednosti nepokretnosti, što neminovno dovodi do nekog povećanja iznosa. Niko nema nameru da povećava poreze. Porezi se utvrđuju na zakonit način i naša je dužnost da do 30. novembra svake godine, usklađujemo tržišnu vrednost, pošto se realno na terenu povećava tržišna vrednost nepokretnosti ima i nekog povećanja tih naknada”, odgovorio je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović.
On ističe da Niš ima manju stopu poreza od nekih drugih gradova i dodaje da su utvrđene i nove cene poslovnog prostora i garaža.
Na konstataciju odbornika Đorđa Stankovića da Gradu ne znači mnogo ovo povećanje, već da značajniji novac može da traži od državnih transfera, Pavlović navodi da Grad dobija i državne transfere, ali i pomoć kroz investicije.
Od naredne godine biće formirane dve nove gradske uprave – za zajedničke poslove i informaciono-komunikacione tehnologije i za lokalni ekonomski razvoj i investicije, a opozicioni odbornici su bili protiv toga.
„Jedini način da povećaju stepen zaposlenosti je da otvaraju nove gradske uprave. Ne mogu da verujem da je nova gradska vlast nesposobnija od prethodne, to je uspeh, jer svi znamo kakva je bila prethodna vlast – katastrofa, debakl, Niš na kolenima”, naveo je dr Milić.
„Smatram da povećanje uprava nije adekvatno rešeno. Oni će samo povećati kapacitet i neku vrstu broja ljudi koji će raditi u gradskim upravama, a neće ništa rešiti. Mi smo kroz kampanju predlagali da uprava treba da bude centralizovana u odnosu na neke ugledne primere iz susednih zemalja. Treba da napravimo neku vrstu Niš holdinga, da centralizujemo sva javna preduzeća i da sve pretvorimo u jednu upravu”, predložio je Stanković.
Gradonačelnik je naveo da neće biti novih zaposlenih, već nove uprave proističu iz postojećih.
„Ne kreiraju se dve nove gradske uprave, na način da do sada nisu postojale. Nego dve gradske upravo nastaju iz postojećeg stanja. Ne zapošljavaju se neki novi ljudi, da bi to bio neki novi namet”, naveo je Dragoslav Pavlović.
Odbornici i vlasti i opozicije su saglasni oko inicijative da niški učenici dobiju besplatne knjige. Stanković ispred „Biramo Niš” naveo je da su za ovu inicijativu, jer je opozicija godinama to predlagala, ali, kaže on, prethodna vlast nije imala sluha za to.
Dr Milić ističe da će glasati za tu inicijativu, ali predlažu neke njene izmene.
„Zašto bismo učestvovali u jednom široko razvijenom biznisu na nivou Srbije, gde se knjige prodaju, i očito tu postoji jako zakulisna radnja, koja miriše na korupciju, ne kažem da jeste. Ako već imate ponudu Fondacije „Alek Kavčić” da se udžbenici dobijaju besplatno, hajde da to uradimo i iskoristimo. Za Grad to neće biti veliki trošak”, poručio je Milić.
On dodaje da je njihov predlog da Grad odvoji po 20.000 dinara za svu nišku decu, od prvog razreda osnovne do četvrtog srednje škole, kao što je to uradio Beograd. Time bi se, kaže on, ukinula diskriminacija.