Iz godine u godina raste temperatura u gradovima, naročito u centru grada. Na to utiču pre svega materijali od kojih su pravljene zgrade, kao i velika količina betona, koji upijaju toplotu, a u toku noći je ispuštaju. Iz tog razloga, krenulo se u projekat, kojim će se raditi na uklanjanju takvih zona gde je temperatura znatno viša u odnosu na druge delova grada – odnosno urbanih toplotnih ostrva.
Projekat pod nazivom „Urbana toplotna ostrva: otpornost, spremnost i strategija
održavanja – Be Ready”, Grad Niš realizuje sa još 19 partnera, iz 11 zemalja, preko programa Evropske unije Interreg Danube Regiona. Niš dobija oko 100.000 evra.
U okviru tog projekta održana je treća radionica „Klimatski peščanik”, u okviru koje učesnici osmišljavaju ideje za ozelenjavanje grada, što će kasnije biti uključeno u akcioni plan Grada Niša za rešavanje toplotnih ostrva.

„Za participativnu radionicu smo pozvali predstavnike naučnog, poslovnog, privatnog i javnog sektora. Upoznali smo sa ih sa metodologijom procene rizika, a nakon toga smo uradili izveštaj procene rizika na konkretnom primeru užeg centra grada. Izveštaj je radio Građevinsko-arhitektonski fakultet, tako da je potpuno naučno zasnovan”, navela je Ivana Miljanović iz Uprave za lokalni ekonomski razvoj i investicije, koja je organizovala ovu radionicu.
Niš sprovodi tzv. zelenu intervenciju – odnosno ozelenjavanje grada. Učesnici su osmišljavali ideje za ozelenjavanje grada, a one će kasnije biti uključene u akcioni plan Grada Niša za rešavanje urbanih toplotnih ostrva.
„U toku letnjih meseci, od jula do septembra, imaćemo aktivnu kampanju o podizanju svesti građana o klimatskim promenama. Imaćemo i implementaciju ozelenjavanja centra grada”, dodala je Miljanović.
Po nekim nezvaničnim podacima, temperatura u gradskom jezgru Niša porasla je za 3,5 stepena u poslednjih 10 godina.