Najmanji dostupni pejsmejker, koji teži nešto manje od dva grama, ugrađen je prvom pacijentu na niškom Kliničkom centru, zahvaljujući dr Tomislavu Kostiću i njegovom timu.
Građani Srbije najčešće obolevaju i umiru od kardiovaskularnih bolesti. Da bi se na vreme pomoglo onima koji imaju te probleme jedna od metoda lečenja jeste i ugradnja pejsmejkera. Na odeljenju kardiologije niškog Kliničkog centra, do ovog dana je ugrađeno 665 pejsmejkera različitih tipova.
Ugradnjom ovog mikro-pejsmejkera, koji nosi mnogo manji rizik nego ostali, će se zaokružiti portfolio niških kardiologa. Ova operacija je trajala oko 45 minuta, a na njoj je prisustvovao i jedan od vodećih kardiologa u Evropi Pšemislav Mitkovski.
„Ova procedura nosi mnogo manji rizik u pogledu nekih manjih komplikacija koje može nositi klasična ugradnja pejsmejkera. Za danas su planirane dve intervencija, jedna je uspešno urađena, trajala je oko 45 minuta. Posebno sam zahvalan profesoru iz Poljske. On je predsednik Udruženja kardiologa Poljske, i došao je kao neko ko ima najviše iskustva u Evropi, da nam pruži podršku u pogledu dalje edukacije. Drago mi je što će ova vrsta intervencija postati rutina u vremenima koja dolaze“, poručio je dr Tomislav Kostić.
Direktor Univerzitetskog kliničkog centra Zoran Perišić navodi da u KC-u prate sve ono što se dešava, ne samo u Beogradu, nego i u Evropi i svetu, čemu svedoči i ova procedura.
„Ova procedura veštačkog vodiča srčanog ritma, mikro-pejsmejkera se vrši transvenskim putem, bez hirurškog reza, preko femoralne vene. Ovakav proces je sa mnogo manje traume za pacijenta, i bez rizika infekcije „džepa“ u koji dolazi pejsmejker. Minijaturizacija je konačni cilj ove procedure, gde je ugrađen aparat za koji se ne vezuje žica, gde nema druge tehnologije osim golog aparata, koji je svega 0,8 kubika, i koji je težak nešto manje od 2 grama, sa podjednako dugim trajanjem baterija kao kod klasičnog pejsmejkera“, izjavio je dr Zoran Perišić.
Predsednik Udruženja kardiologa Poljske dr Pšemislav Mitkovski pojašnjava da ova tehnologija postoji već duži niz godina, ali do skoro nije postojala mogućnost za komercijalnu proizvodnju.
„Radi se o maloj kapsuli, koja podseća na veliku pilulu vitamina i ona može raditi dugi niz godina. Ova tehnologija je osmišljena veoma davno, 1970-ih godina. Nažalost, tehnologija tada nije bila komercijalno dostupna, pa smo morali da čekamo 43 godine dok uređaj nije postao dostupan. Ovo je zahtevna tehnologija, pa moramo da biramo centre koji će vršiti ovu proceduru, jer nam je potreban vrlo iskusan tim, kao što je ovaj u Nišu“, rekao je dr Mitkovski.
Direktor UKC-a Zoran Perišić najavljuje da će u naredna tri meseca u ovom Kliničkom centru biti ugrađena veštačkog srčanog zaliska bez otvaranja grudnog koša.
Da li moze mikropejsmeker da se ugradi kod pacijenta kome je vec ugradjen obican pejsmeker. Radi se o mladoj osobi. Unapred hvala.