Gradski Portal 018 – 08.04.2019
Rak dojke je pobediv – poruka je koju su poslale članice Društva žena sa rakom dojke “Biser” koje je obeležilo 13 godina od osnivanja. “Biser” je jedinstveno udruženje, ne samo u Srbiji, već i u svetu koje, osim žena sa rakom dojke, okuplja i multidisciplinarni tim doktora, medicinskih sestara i tehničara koji učestvuju u dijagnostici, terapiji i rehabilitaciji oblelih od raka dojke. Iako su se suočile sa najtežom bolešću one su teške trenutke ostavile iza sebe ihrabro žive život.
Društvo je osnovala 2006.godine profesor dr Slađana Filipović, onkolog. Na početku imalo je deset članica, pacijentkinja koje je dr Filipović lečila”.
“ U 2005. i 2006.godini razbolelo se više mladih žena od raka dojke i ja sam, uglavnom, posle radnog vremena sa njima razgovarala u svom kabinetu kako bi ih detaljnije upoznavala sa bolešću, bodrila ih, pokušavala da ih i nasmejem, da im ulijem sigurnost da se lakše izbore i prihvate ovu bolest. Napravile smo ovo Udruženje žena sa rakom dojke i nazvale ga “Biser” što je bio naziv za dojke u davna vremena. Biser možete da uprljate blatom, ali ne možete od njega da napravite blato”, kaže dr Slađana Filipović.
Multidisciplinarni tim doktora i medicinskih sestara i tehničara upoznaju članice sa bolešću od koje boluju edukacijom koja traje tokom cele godine.
“Mi se družimo. Posećujemo manastire, idemo zajedno na liturgije i tako podižemo kvalitet naših života. Opovrlge smo i dogmu koja se nalazi i u medicinskim udžbenicima fizijatrije da se malignim pacijentima koji boluju od raka ne proporučuje banje, niti promena sredine. Neće topla minerlna voda da proširi ovu bolest niti će smetati sauna, ni brzi hod, ni vežbe, ni tursko kupatilo. Naprotiv sve se to preporučuje. Tako imamo treninge i u banjama”, priča Filipović, koja se i sama borila sa ovom bolešću.
“Ja sam sa obe strane ove bolesti, kao lekar koji je svoj profesionalni vek posvetio ženama sa rakom dojke boreći se za rano otkrivanje raka, ali i kao žena koja se razbolela od iste bolesti pre deset godina. Po psihoanalizi sama sam, čini mi se, izabrala svoju bolest jer sam toliko sa njom prisna i toliko sam empatije uložila u svoje bolesnice da sam se na kraju i ja razbolela”, kaže dr Slađana Filipović.
Udruženje ima i svoju himnu “Za svoju dušu” Kemala Montena. Himnom je počela i proslava 13 godina Društva.
“Poenta holističkog pristupa u lečenju raka dojke je da žene dobro upoznaju sebe, da znaju da je to alarm koji pokazuje da nekako nisu išle svojim putem. Od raka, a posebno od raka dojke, razboljevaju se one žene koje su okrenute mnogo više drugima nego sebi. Sve će učiniti za druge, a gotovo ništa za sebe. Ovo je alarm da se probude, da vole druge ali prvo sebe. Život treba da žive hrabro i da veruju u život”, poručuje dr Slađana Filipović.
Profesor dr Nebojša Đorđević, direktor Klinike za endokrinu hirurgiju i hirurgiju dojke KC Niš dodaje da je ova klinika jedina ustanova u zdravstvenom sistemu Srbije koja se specifično bavi hirurgijom dojke kao što je jedinstveno i Udruženje žena operisanih od raka dojke.
“Tim za praćenje i lečenje raka dojke u Nišu postoji unazad tri decenije i funkcioniše kao jedinstvena celina bez obzira na činjenicu što postoje različite jednstvene celine u sklopu Kliničkog centra. I upravo osnivanje ovog Udruženja je jedna od aktivnosti tima za praćenje i lečenje raka dojke koji je jedinstven na ovom prostoru. U Udruženju žene međusobno razmenjuju svoja iskustva i faktički same sebi pružaju neki vid psihoterapije i sve vrste moći”, ističe profesor dr Nebojša Đorđević.
Mirjana Stanković, predsednik Društva žena obolelih od raka dojke “Biser” kaže da članice društva slave i godišnjicu njegovog osnivanja, ali pre svega slave život.
“Jedan od naših ciljeva je da pomognemo novoobolelim ženama od raka dojke u tih prvih godinu dana kada im se radikalno menja život u svim sferama. Preuzele smo na sebe i to da motivišemo žene da rade samopreglede, da odlaze na mamograf”, kaže Mirjana Stanković.