Dvodnevni radni sastanak „Holandsko-srpski dijalog u Nišu u susret Međunarodnom danu ljudskih prava“ okupio je holandske i srpske ombudsmane kako bi razmenili iskustva, odnosno, kako bi srpski lokalni ombudsmani čuli dragocena iskustva kolega iz Holandije, gde ova institucija ima dužu tradiciju.
„Ovde su nam i kolege ombudsmani iz cele Srbije, i ovo nam je zaista dragoceno kako bismo razmenili iskustva sa holandskim lokalnim ombudsmanom, i savetnikom za lokalne ombudsmane pri nacionalnom ombudsmanu u Holandiji. Ta efikasna komunikacija i njihovo preventivno delovanje nam je zaista značajano i smatram da će nam ove dvodnevne radionice doneti dobru praksu. Iskoristićemo najbolje primere iz njihove prakse”, navela je Katarina Mitrovski, lokalni ombudsman Grada Niša.
Nedavno su Niš i Gadžin Han formirali prvu zajedničku kancelariju zaštitnika građana dve lokalne samouprave u Srbiji, a sada je najavljeno da će i meštani Babušnice moći da se žale na rad lokalnih institucija nekom nezavisnom organu.
„Niški lokalni ombudsman je prvi koji je započeo priču međuopštinske saradnje i to je pozitivno. Niš kao veliki regionalni centar treba da uvezuje manje opštine, kako bi građani bili zadovoljni uslugama koje ima pruža. Sada ekskluzivno kažem, pošto je doneta odluke o dodeli sredstava iz budžetskog fonda, niški ombudsman je dobio 2,8 miliona za uvezivanje lokalnih zaštitnika građana, a to će se sada desiti sa opštinom Babušnica”, poručila je Jelena Žarić Kovačević, ministarka državne uprave i lokalne samouprave.
On dodaje da ostale lokalne samouprave treba da prate ovaj primer, jer sada Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave može da finansira projekte međuopštinske saradnje.
„Nastojaćemo da stvaramo klimu da sve lokalne samouprave u Republici Srbiji dobiju svoga ombudsmana, kako bi se građani osećali sigurnim, kako bi se unapredilo ostvarivanje ljudskih prava i kako bi vladavina prava i razvoj demokratije imali što više postignuća”, rekao je Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
On ističe da sami institucionalni aranžmani, koji prate ljudska prava, nisu dovoljni. Neophodno je širiti kulturu ljudskih prava i vrednosti na kojima počivaju, navodi Žigmanov, i ističe da deo svakodnevnog života i društvenog delovanja moraju biti sloboda, pravda, jednakost, ravnopravnosti, tolerancija i insistiranje na doslednoj primeni svih zakonskih okvira.
„Holandsko-srpski dijalog u Nišu u susret Međunarodnom danu ljudskih prava“ organizuje se u okviru obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava i predstavlja jedinstveni priliku za razmenu iskustava i jačanje saradnje u oblasti zaštite prava građana.