Na skupu čiji je domaćin Grad Niš, pored gradonačelnice Niša, prisustvovali su ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije, Gordana Čomić i Darmendra Kanani, glavni izvršni direktor organizacije „Prijatelji Evrope“. Glavne poruke sa skupa su da su promene položaja žena u društvu vidljive, ali ne i dovoljne, naročito kod žena na selu.
Drugi radni sastanak radne grupe za ekonomsko osnaživanje žena na Zapadnom Balkanu organizovao je domaćin Grad Niš.
„Naša obaveza je osnaživanje žena u svim segmentima, i kada se radi o nekim osetljivim grupama, ženske osobe sa invaliditetom i Romkinje. Tu kao Grad ulažemo i veću pažnju i više novca. Radili smo u protekloj i ovoj godini na pomoći ženama da postanu ekonomski nezavisne, da pokrenu svoj biznis. Kroz lokalni akcioni plan smo izdvojili 15 miliona dinara i pomogli ženama da neke svoje ideje koje su imale, a do sada nisu mogle zbog nedostatka para, da ostvare, da krenu u neki novi početak“, rekla je gradonačelnica Sotirovski i dodala da se pomaže i ženama žrtvama nasilja.
„Žrtve nasilja koje su prošle kroz našu regionalnu sigurnu kuću, kroz različite programe prekvalifikacije uspeli smo, ne samo da ih osposobimo za neki novi posao, već i da pronađu posao“, rekla je gradonačelnica Niša, i dodala da je Niš na dobrom putu da dobrim primerima bude i najbolji i u regionu, što su i potvrdile mnoge organizacije koje su nagrađivale Grad Niš za pomoć ženama na ovom prostoru.
Na poziv gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, na sastanku je prisustvovao i Darmendra Kanani, direktor multinacionalne organizacije „Prijatelj Evrope“ iz Brisela.
„Kada pogledamo period od prethodnih 20 godina do sada, došlo je do drastičnih promena pogotovo što su u današnje vreme žene uspele da izbore da zauzimaju vodeće pozicije u najznačajnijim političkim institucijama, ima puno predsednica vlade širom sveta. Glas žena se čuje. U balkanskim parlamentima imamo više žena nego bilo kada u istoriji. Vidimo promene kod mladih žene u odnosu na prethodne generacije, ali zbog medija, i društvenih mreža njihovo samopouzdanje je smanjeno. Moramo da se pobrinemo da se devojke i žene tretiraju jednako i sa poštovanjem. U poslednjem veku su dominirali muškarci, a ovaj vek mora biti vek žena. One su srce ekonomskom napretka“, poručio je glavni operativni direktor i portparol organizacije „Prijatelji Evrope“.
Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava, poručuje da ovim skupom mogu da pomognu da žene iz celom regionu žive ekonomski bolje, sigurnije, kvalitetnije, sa uvažavanjem da su ljudski bića jednako kao i muškarci.
„Ja svaki dan slušam žene kojima je neko rekao „nije to za tebe, ti si žensko“, „zna se kako ti treba da se ponašaš“, „nije za tebe da vodiš fabriku ili preduzeće“. Jeste. Za tebe je. To je poruka ovog skupa kojim ćemo napraviti plan da se obratimo drugim vladama u regionu, da se obratimo lokalnim samoupravama da one kaže šta je to što treba da se radi sa ženama u politici na lokalnom nivou i da u činimo da nijedna žena ne bude zaboravljena i izostavljena iz planova celog našeg regiona“ rekla je Gordana Čomić.
Gordana Čomić je dodala da je važno što su se na ovom skupu okupili „Prijatelji Evrope“, žene kao i muškarci iz regiona kako bi učinili dobro za žene u celom regionu.