Naslovna Društvo U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

0
U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu foto: GP018

U Srbiji i svetu se obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu, u Nišu je obeležen na Srpskom vojničkom groblju i groblju vojnicima Komonvelta uz služenje parastosa i polaganje venaca.

Predsednik Skupštine Grada Niša dr Boban Džunić je poručio da je bitno da mlađa pokolenja upamte istoriju srpskih ratnika, i da u njihovu čast daju sve od sebe u očuvanje naše države.

dr Boban Džunić foto: GP018

„Svake godine smo ovde da odamo počast i sećanje srpskom ratniku, srpskom vojniku, da se setimo, neki kažu Dana primirja, a ja bih rekao i Dana pobede, iz Velikog rata. Ono što je za nas bitno, jeste da naša mlađa pokolenja upamte istoriju srpskog ratnika i srpskog vojnika, koji je sačuvao svoj obraz i obraz države Srbije. U današnjem realnom vremenu u svim ovim spoljnim pritiscima i unutrašnjim, kojim naša Vlada i svi mi građani Srbije zajedno doživljavamo, naša obaveza je da u sećanje na hrabrost naših srpskih junaka, koji su očuvali našu državu, i mi damo sve od sebe da budemo svi zajedno u očuvanju naše države“, poručio je dr Boban Džunić, predsednik Skupštine Grada Niša.

Dušica Davidović, zamenica gradonačelnice, se takođe obratila mlađim generacijama, uz poruku da se sećaju stradalih i da nastave tradiciju sećanja na žrtve.

Dušica Davidović foto: GP018

„Grad Niš tradicionalno neguje kulturu sećanja na sve najvažnije datume koji su obeležili stradanje srpskog naroda. Poruka je da sačuvamo mir, da promovišemo mir i stabilnost u našoj državi, ali ne samo u našoj državi nego i u regionu i svetu. Mladim generacijama poručujemo da pamte i neguju sećanje na sve one stradale koji su se borili za mir i prosperitet naše države i nas samih građana, koji će nastaviti tradiciju negovanja kulture i sećanja na sve one žrtve koje su stradale da bismo mi imali mir. Naša poruka kao Grada jeste sačuvajmo mir, stabilnost naše države, za prosperitet i budućih generacija“, rekla je Dušica Davidović.

Milutin Timotijević, rektor Bogoslovije u penziji, je takođe došao da oda počasti stradalim vojnicima, a naročito, kako navodi, škotskim bolničarkama, koje su lečile srpske vojnike, a od kojih su mnoge i nastradale.

Milutin Timotijević foto: GP018

„Ja sam došao ovde da se poklonim uspomenama ovih ljudi, koji i na Engleskom groblju počivaju, a osobito devojkama, koje su došle čak iz Škotske da bi negovale srpske vojnike i mnoge od njih su položile život svoj negujući vojnike iz malene Srbije. U isto vreme to je jedna velika i opomena za sve nas. One, koje su toliko kilometara prešle, da bi umrle u Srbiji, za srpski narod, a ponekad mi nismo dovoljno mudri da shvatimo da i mi treba nešto da učinimo za svoj narod“, izjavio je Milutin Timotijević.

Prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta.

Dan primirja u Prvom svetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde