Naslovna Društvo U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu

0
U Nišu obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu foto: GP018

Parastosom i polaganjem venaca na Srpskom vojničkom groblju i groblju vojnicima Komonvelta, danas je obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Prdsednik Skupštine Grada Niša dr Boban Džunić izjavio je da je 103. godišnjica velike pobede u Velikom ratu, pobeda srpske vojske i srpskog naroda.

dr Boban Džunić foto: GP018

„To je je sećanje na istinu,n a hrabrost, i na žrtve, naših srpskih rodoljuba koji su ostavili svoje živote, a moramo da kažemo da je 1.300.000 ljudi, pripadnika srpske nacionalnosti, izgubilo život u Velikom ratu. Šezdeset procenata muške populacije, bila je razorena, ali slobodna država. Kao što smo uvek pobeđivali u ratu, naša je obaveza da pobeđujemo i u miru. Sećanje na žrtve na današnji dan, Dan pobede ili Dan primiriji, kakogod, jeste sećanje na istinu, koju smo ostavili iza sebe, ali koju moramo da imamo i ispred sebe”, rekao je Džunić pa dodao:

“Pobedu u Velikom ratu i pobedu u svim ratovima naša, srpska vojska i država Srbija jeste izvojevala. Pred nama su mnoge pobede u miru, pred nama je jaka država. Mi imamo stabilnu vlast, jaku vladu, stabilnu ekonomiju, a moram da podsetim i da današnji praznik obeležavamo od 2012. godine. Iskreno se nadam da će naša pokolenja obeležavati naše pobede u miru.”.

Radovan Jovanović, Zamenik predsednika Udruženja za negovanje slobodarskih tradicija iz Niša, naglasio je značaj kulture sećanja.

Radovan Jovanović foto: GP018

“Mi imamo tu veliku odgovornost da gajimo to sećanje, to je kultura sećanja. Kultura sećanja se nekada prenosila preko epskih pesama, uz gusle, i tako petsto godina pod Turcima. Nismo zaboravili kosovski ep, a kod žena se to prenosilo preko lirskih pesama, tako da tu kulturu moramo nastaviti. Ja mislim da bismo u tom duhu trebali da postavimo i jedan krst ovde, na naše vojničko groblje. Ja znam kad je to bilo zaparloženo ovde, u rastinju, šumi, pa bi bilo dobro da to malo uredimo”, rekao je Jovanović, pa objasnio zašto je to bitno:

“Mi smo preselili ovaj obelist, ovaj spomenik, koji je iz onog rata, Prvog velikog, i sad bi mogli to da, kažem uslovno, civilizujemo, da podignemo na jedan viši nivo i da ne bude uraslo u travu, jer će to kasnije korov da pojede. Moramo imati jedan simbol hrišćanstva, a to je krst, koji treba da štrči i da mu se klanjamo.”

On je naglasio da je dobro da smo bili na strani Saveznika i da smo pobednici u tom ratu, ali i podsetio na velike žrtve, kada je jedna trećina stanovništva nastradala, muškog čak 50%, zaključivši da to ne smemo zaboraviti.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde