Gradski Portal 018 – 12.03.2019
Izložba koja je danas otvorena u Biblioteci rezultat je saradnje Biblioteke Stevan Sremac i instituta Konfucije.
„Institut nam je dao ovu postavku koju čine stare razglednice nekadašnje, stare Kine. Razglednice su stare preko 150 do 200 godina. Razglednicama se opisuje život naroda , borba, periodi ratova i ova postavka će bitoi 15 dana u Biblioteci. Postavka je urađena zahvaljujući Srbima koji su imali izuzetnu veliku ljuvbav prema Kini i prema Šangaju i uspeli su da sačuvaju sve ove lepe razglednice koje se danas nalaze kod nas – Sam naziv ove postavke je „Vreme sačuvano u slikama“ kaže direktorka Biblioteke Sonja Šuković
Izloženo je oko stotinak starih razglednica urađenih u velikom izložbenom formatu .
Prilikom otvaranje izložbe Zhao Huiyu je govorila je o istoriji Kine u poslednja dva veka. Kako je ona kazala Kina je do pre dva veka bila jedna od najrazvijenijih zemalja sveta, „dovoljna sama sebi“ bez upliva zapadnih, evropskih džava. To vreme završava se početkom 19. veka sa poslednjom dinastijom Čing. Nakon dva rata Kina je izgubila deo teritorije ali se otvorila prema svetu.
Slike govore o siromaštvu, borbi, mukotrpnom životu Kineza tokom 19. i 20. veka ali i velikoj upornosti i borbi nekada isključivo poljoprivredne zemlje .
Kina je danas jedna od najrazvijenijih treća po veličini zemlja u svetu sa površinom preko 9,6 miliona km2, kao i najmnogoljudnija zemlja sveta sa preko 1,35 milijardi stanovnika, što je oko 20 % od ukupnog broja stanovnika na svetu.
Da podsetimo u niškoj Narodnoj biblioteci “Stevan Sremac” u februaru je osnovan Kineski kutak. Potpisivanju sporazuma o osnivnju Kineskog kutka prisustvovali su generalni konzul Ambasade NR Kine Đang Ćing Sunga i sekretar Odeljenja za kulturu i obrazovanje NR Kine Gao Sjuhe i predstavnici grada Niša.
“Kineski kutak” je plod saradnje beogradskog Instituta “Konfucije” i niške Biblioteke.