Sutra se obeležava Dan pobede nad fašizmom, a taj dan će obeležiti i Niš maršom od logora „Crveni krst“ do centra grada. Okupljanje građana je od pola 11 kod logora.
Miloš Banđur istakao je važnost trenutka za ovakav dan.
„Svi koji imaju rođake koji su učestvovali u ratu neka ponesu njihove fotografije. Biće puno srpskih zastava, a naravno i ruskih zato što su ta dva naroda dala nemerljiv doprinos u borbi protiv nacizma. Ovaj trenutak je jako bitan jer se odvija u situaciji pokušaja revizije istorije jer hoće da onog koji nas je oslobodio proglase za dželata, a da zločinca proglase za žrtvu”, rekao je Banđur, pa pozvao sve partiotski nastrojene građane da dođu i da se pridruže, bilo da su poziciono ili opoziciono opredeljeni, i poručio treba da budemo zahvalni i pamtimo sve koji su se borili za Srbiju.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da sama manifestacija govori više nego što bi mogao njegov govor.
“Imam na umu i želim da kažem da širom Evrope ovaj izvanredni događaj još jednom pokazuje najsnažniji način da smo zajedno i da čuvamo naše zajedničke vrednosti i nemoguće ih je oduzeti, a pre svega pamćenje na naše zajedničke heroje i borbe protiv nacizma. Hvala na sećanju na ruske borce i vojnike, koji su se borili ove za slobodu Srbije i jugoistočne Evrope i oslobađali od nacizma tada. Najvažnije je sećanje na heroje poginule u bilo kakvim okolnostima.”
Gradonačelnica Dragana Sotirovski izjavila je da smo u veku u kom živimo suočeni sa brojnim izazovima, bez obzira kom narodu pripadamo.
““U veku u kome živimo, bez obzira kom narodu i državi pripadamo, suočeni smo sa različitim izazovima. Sećanja nas uoči Dana pobede nad fašizmom upućuju na narode sa kojima smo u Prvom i Drugom svetskom ratu bili na strani slobode, bratoljublja i istorijske istine. Srbija je u prošlosti bila suočena sa najvećim patnjama ali nije izgubila životnu snagu. Rane koje se kriju teško zarastaju i Srbija neguje kulturu sećanja, Pamćenje i prošlost su stubovi formiranja kolektivnog identiteta i sećanja. Kultura sećanja je osnov i uporište da bolje shvatimo sadašnje vreme, kao i da bolje promišljamo budućnost”, rekla je Sotirovski, pa dodala:
“Važno je da jedan narod kroz istoriju iskušenja zadrži svoj tradicionalni mentalitet. Srbija je čvrsto opredeljena za mir i stabilnost. Taj put je vojna neutralnost. Čvrsto verujemo da je umerenost u delima čvrst osnov za obostrano poverenje, saradnju i razumevanje među ljudima.”
Kustos Narodnog muzeja Nebojša Ozimić ilustrovao je kako je izgledao današnji dan u Nišu.
“Na današnji dan 1944. godine na ovom prostoru se dogodilo nešto zbog čega je Staljin Ajzenhaueru uputio telegram: “Ja sam se spremao da čestitam američkom predsedniku novi izbor, a vi ste nam čestitali 27. rođendan Velikog oktobra tako što ste nam ubili 34 vojnika, 39 ranili i uništili 20 kamiona. Šta se zapravo dogodilo u Nišu? Obeležavanje godišnjice Oktobarske revolucije bilo je spremano ispred Narodnog pozorišta, gde je spreman veliki miting. Na Trgu kralja Milana bile su postavljene jedinice
Druge divizije Vojske Jugoslavije i taman je počeo govor kada su se pojavili avioni, koji su posle nekoliko trenutaka bombardovali vojnu kolonu koja se kretala ka Aleksincu.”
Tada je gardu Crvene armije napalo 12 američkih aviona lovaca, kada je bilo uzaludno mahanje crvenim zastavama i belim peškirima. Zatim su se digli i sovjetski avioni i došlo je do borbe u vazduhu, i tako je počela i prva borba Saveznika iznad Niša. Tela dva pilota su ostala na mestu logora Crvenog krsta do 1966, kada su ekshimirana i prebačena na zajedničko groblje crvenoarmejaca u Svetozarevu.