Sastanak povodom višemesečnog problema isključene električne energije u romskoj mahali u naselju „12. februar“ nije održan. Razlog je, kako kažu iz Gradske kuće, to što nijedan od pripadnika romske zajednice nije prisustvovao sastanku.
Dragana Sotirovski, gradonačelnica Niša, je navela da su stanovnici naselja „12. februar“ juče zahtevali sastanak i da je Grad uspeo već danas da organizuje sastanak uz prisustvo predstavnika Elektrodistribucije. Ali do tog sastanka nije došlo jer se oni nisu pojavili.
„Ja se iskreno plašim da je sve ovo malo politizovano, da iza svega ovog stoje neke druge namere. Problem romskog naselja „12. februar“ datira mnogo godina, i nekako smo prethodnih godina uspevali da izlazimo korak po korak ljudima. Tu ima 24 porodice. Njima je 2020. godine, bez obzira na to što su dugovali mnogo novca, uključena struja uz veliko obećanje i potpisivanje određenih ugovora o reprogramu dugova. Obavezali su se da će koliko-toliko plaćati struju. To su uradili kroz jednu, eventualno dve rate, a onda od tada od deset legalnih priključaka, sada smo došli u situaciju da imamo samo jedan jedini legalan priključak. Devet strujomera je u međuvremenu skinuto sa napajanja, jer su nelegalno bili priključeni“, navela je gradonačelnica Niša.
Zamenica gradonačelnice, Dušica Davidović kaže da su sa pripadnicima naselja „12. februar“ održana tri sastanka u Romskom kulturnom centru. Na prvom sastanku je prisustvovao i pomoćnik ministarke Zorane Mihajlović, g. Zoran Ilić.
Sastanci su održavani sa ciljem da oni legalno dobiju svoje priključke novih brojila. Da bi bili vlasnici tih novih brojila potrebno je da uđu u proces ozakonjenja objekata u kojima žive. Sa Upravom za građevinarstvo je otvoren poseban predmet koji omogućava da se po ubrzanom postupku uđe u proces ozakonjenja objekata kako bi stekli uslov da imaju svoj priključak na električnu energiju. Prema rečima zamenice gradonačelnice, oni su doneli neka od dokumenata potrebna za proces ozakonjenja, ali su od tog dela odustali.
„Još 2019. godine smo imali problem kršenja onih ugovora i sporazuma koji su potpisali o reprogramu plaćanja za ostala dugovanja, i izmirenju mesečne potrošnje električne energije. Oni su ugovorom bili u obavezi da plaćaju 2.000 dinara stari dug koji su imali sa otpisom svih kamata, i mesečnu potrošnju koju imaju na mesečnom nivou. Tada je konstatovano na sastanku u Elektrodistribuciji da su oni te ugovore prekršili, da su plaćali mesec ili dva, i da više nisu plaćali svoju mesečnu potrošnju, niti su plaćali taj dug u visini od 2.000 dinara. Tada je bila isključena električna energija, ali je napravljen kompromis, i oni su priključeni na mrežu“, rekla je zamenica gradonačelnice i dodala da problem eskalirao pri pokušaju nelegalnog priključenja brojila na mrežu.
„Oni su angažovali lice koje je došlo da prespoji sva ta brojila, da bi oni nelegalno koristili električnu energiju. Policijska uprava u Nišu je dobila dojavu o nelegalnom priključenju tih brojila, čovek je i zatečen na licu mesta, i on je procesuiran. Tada je naša
Elektrodistribucija dobila nalog od Tužilaštva da se ta brojila isključe sa mreže, i oni su već tada u ogromnom problemu što se tiče snabdevanja“ pojasnila je Dušica Davidović.
U protestnom pismu upućenom gradonačelnici, stanovnici naselja „12. februar“ zahtevaju izmene Zakona o ozakonjenju objekata, radno mesto za bar jedno člana svake porodice i priključenje struje po ubrzanom postupku.
„U ovom dopisu stoje neki širi zahtevi, u smislu da traže da Grad menja zakon o ozakonjenju objekata, što nije moguće, jer se zna gde se menjaju zakoni. Mi smo kroz određene sastanke, koje smo imali u Romskom kulturnom centru, pokušali da pomognemo da pojedine zahteve za ozakonjenje ubrzamo. Jedan od zahteva je takođe da Grad omogući da bar po jedan iz svake romske porodice dobije posao i bude zaposlen, što jednostavno Grad ne može da obeća i da ispuni, jer time bismo verovatno otvorili Pandorinu kutiju, jer mesta na takav način ne mogu da se dobiju. Neretko je bilo situacija, kada smo želeli da pomognemo, to se obično svede na jedan ili dva dana rada i da ljudi zahvale i jednostavno odu. Naravno, zahtev da se po ubrzanom postupku stanovnicima uključi struja, verujem da je taj zahtev i moguće rešiti, samo da je jutros neko došao da dogovorimo način rešavanja tog problema“, zaključila je gradonačelnica Sotirovski.
Kako navodi Ljubiša Vučković, meštanin naselja „12. februar“ predstavnici nisu mogli da prisustvuju sastanku jer nisu dobili obaveštenje u pisanoj formi kako su zahtevali.
„Ako je neko krivično delo uradio, ne možete da kaznite sve. Mi smo rekli da se za jedan dan pomeri, ništa drugo. U ponedeljak ponovo idemo u štrajk. Nismo bili spremni da kažemo „ne“. Hvala na pozivu, ali nikakav problem da se za jedan odloži, jer je to u našem interesu. Novi dugovi su plaćeni, za to postoje računi. Međutim tu se mešaju stari dugovi, koje je Igor Paunović potpisao u ime Nacionalnog saveta. Niko iz naselja nije obavešten, svako brojilo ima svoje ime i prezime. Ona je, po mom mišljenju, napravio katastrofalnu grešku. On nije smeo to da potpiše u ime svih“, kaže Vučković.
Vučković je naveo da je greška što nisu javili da neće prisustvovati sastanku, i da je trebalo da ode bar jedan meštanin da ode da obavesti.