Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović krajem maja obišla je radove na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. Tom prilikom je navela da je do tog trenutka izgrađeno 30 kilometara kanalizacione mreže i istakla da se u narednim mesecima očekuje početak izgradnje ovog postrojenja. Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski danas je rekla da je radovi na fabrici mogu da krenu.
Gradonačelnica Niša saopštila je da je kompletirana sva dokumentacija koju je Evropska unija tražila, te radovi mogu da počnu, ali nije precizirala kad.
„Mi smo svu dokumentaciju, koju je Evropska unija tražila, spremili. Nadzor od strane Evropske unije je takođe biran, a sva dokumentacija kada se kompletira, a kompletirana je, može da se krene sa radom. S obzirom na to da se radi u fazama, čekamo da vidimo kakva je dinamika svega toga. Ono što je najvažnije, dobićemo kanalizacionu mrežu za četiri sela, što nam je jako važno. Uveliko se radi i u Humu, i u Čamurliji, i u Gabrovcu, a krenula je i Jelašnica“, navela je Sotirovski.
Dodala je da Grad Niš, čak ni uz pomoć države, ne bi mogao da završi sve ove radove. Zahvaljujući Evropskoj uniji, Niš je dobio 87 miliona za ovaj projekat.
Pored ekološkog značaja, važnost ovog projekta se ogleda u tome što će neka sela konačno dobiti mogućnost da se priključe na kanalizacionu mrežu.
„Naši sugrađani, koji nisu obuhvaćeni projektom, ne treba da brinu. Tamo gde je to moguće, zbog konfiguracije terena, radićemo doprojektovanje zajedno sa našim „Naissusom“. Pomoći ćemo što se tiče kupovine pumpi i ti ljudi će sutradan imati kanalizaciju. Tamo gde konfiguracije terena ne bude dozvoljavala, oni će ostati na septičkim jamama“, poručila je gradonačelnica Niša.
Trenutno se sva neprečišćena otpadna voda ispušta u reku Nišavu. Ovo postrojenje će rešiti taj problem zagađenja.
Rok za izgradnju kolektorske mreže je tri godine, a za samo postrojenje četiri godine. Ovaj ugovor je potpisan u maju 2022. godine