Naslovna Društvo Savetovalište Doma zdravlja svetionik nade za porodice sa decom sa smetnjom u...

Savetovalište Doma zdravlja svetionik nade za porodice sa decom sa smetnjom u razvoju

0
Savetovalište Doma zdravlja svetionik nade za porodice sa decom sa smetnjom u razvoju foto: GP018

Danas je u Domu zdravlja održan skup o unapređenju primarne zdravstvene zaštite, posebno u razvoju mreže usluga porodično orjentisanih ranih intervencija za decu sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihove porodice koje predvodi Razvojno savetovalište Doma zdravlja Niš.

Sastanku je prisustvovala pomoćnica u Ministarstvu zdravlja Slađana Đukić, ali i direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova. Cilj njene posete da nastavak i intenziviranje podrške UNICEF-a razvojnim savetovalištima i savetovalištima za mlade.

Razvojno savetovalište u Domu zdravlja postoji 20 godina, a od 2018. godine svi psiholozi su prošli posebnu obuku koju je podržao UNICEF.

Jelena Petković foto: GP018

„Najčešće se porodice javljaju u prve tri godine života ili prvih pet, i to u vezi sa kašnjenjem u nekom domenu razvoja njihove dece. Jako često su nama u intervenciji porodice sa decom sa autizmom, disharmoničnog razvoja, kašnjenja u govorno-jezičkom razvoju. Što je ranije prepoznavanje, time ističem i značaj ranog skrininga, to je ranije uključivanje porodice u sistem rane intervencije i bolji su efekti“, navela je psihološkinja u savetovalištu Jelena Petković.

Biljana Vasković, mama deteta sa autizmom, jedna je od brojnih roditelja kome je tim razvojnog savetovališta pomogao.

Biljana Vasković foto: GP018

„Za našu porodicu ovo je bio svetionik nade. Imajući u vidu da se svako dete razvija drugačije, bili smo svesni da se naše dete ne razvija kako bi trebalo, i da postoje neke eventualne smetnje. Odavde je sve krenulo mnogo brže, mnogo bolje, što se tiče razvoja, komunikacije, i kako su se odnosi u porodici razvijali, zato što je smanjen stres i lutanje“, rekla je Biljana.

Dejana Kostadinova foto: GP018

Direktorka UNICEF-a u Srbiji ističe da čak 17% dece uzrasta do šest godina ima određene poteškoće u razvoju. Ali ako se to otkrije na vreme i pruži podrška na vreme, 70 posto dece može da ostvari dobar napredak.

Dodala je i da zakonodavstvo u Srbiji mora da se manje, kako bi bilo što manje administrativnih barijera u pružanju adekvatne podrške deci sa smetnjama u razvoju.

Slađana Đukić foto: GP018

Pomoćnica u Ministarstvu zdravlja Slađana Đukić je istakla da oni intenzivno rade na jačanju kapaciteta primarne zdravstvene zaštite, koje je prema njenom mišljenju, bilo pomalo zapostavljeno. Sada Ministarstvo radi analize i svoje kapacitete usmerava ka vraćanju značaja primarne zaštite.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde