Gradski Portal 018 – 18.01.2017
Nastajanje artroza ili oštećenja hrskavice zglobova se u izvesnoj meri može sprečiti , njena pojava odložiti a njen razvoj usporiti.
Kada se artroza pojavi treba je blagovremeno i uporno lečiti. Dva su osnovna načina lečenja – lekovima i hiruškim putem. Neki od lekova, kao paracetamol na primer, pomažu smirenju tegoba, pre svega bolova. Nesteroidni antireumatici su pak lekovi koji ublažavaju bolove ali i smiruju zapaljenje , uvek u manjoj ili većoj meri prisutno kod artroza – ibuprofen, diklofenak, meloksikam, nimesulid. Ovi lekovi nisu sposobni da u značajnijoj meri doprinesu oporavku hrskavice. Zato je razvijena posebna grupa lekova koji pomažu hrskavici a najčešće sadrže glukozamin sulfat i/ili hondroitin sulfat.
Uz primenu lekova, metode fizikalne medicine mogu značajno pomoći u lečenju artroza. Ukoliko se artroza i dalje razvija , ako su bolovi jaki i oštećenja velika, onda se mora preći na hiruško lečenje. Postoji niz hiruških metoda a najpoznatija je ugradnja veštačkih zglobova.
Najbolji poznati lekovi
Najbolji i najjači lekovi za lečenje artroza razvijeni su u obliku injekcija koje se daju u obolele zglobove. Kao osnovni lek sadrže hijaluronsku kiselinu. Injekcije sa hijaluronskom kiselinom se u svetu, u terapiji artroza, koriste već nekoliko decenija. Ti lekovi kod srednje teških artroza kolena i kukova mogu da pomognu da se ublaže bolesnikove tegobe i da dodje do izvesnog oporavka. Bolji lekovi u konzervativnom lečenju u zvaničnoj medicini trenutno ne postoje.
Rana dijagnoza bolesti prvi je preduslov za dobru kontrolu bolesti i uspešno lečenje. Za postavljanje dijagnoze ali i praćenje toka i lečenje reumatskih bolesti –
Specijalistička internistička ordinacija ʺRheuma medicaʺ
Knjaževačka br. 12, Niš , telefoni – 018/ 258-649 , 064/ 7000-727