Evropska kuća Niš, u saradnji sa kompanijom Codemancy, vas poziva na serijal radionica posvećenih pisanju narativa za video igre.
Serijal je podeljen u tri tematske celine i održaće se po sledećem rasporedu:
- februar u 12h – Koncepti i izazovi interaktivnog narativa
- februar u 16h – Tehnike i alati za pisanje interaktivnog teksta
- mart u 12h – Interfejs i implementacija u igračko okruženje
Radionice će biti održane u Evropskoj kući Niš (Vožda Karađorđa 5). Radionicu će voditi Saša Veličković i Đorđe Stojanović iz kompanije Codemancy.
O radionici:
Radionica je posvećena istraživanju dinamičkog, interaktivnog dizajna narativa i pisanja dijaloga specifičnog za video igre. Kroz radionicu, učesnici će se upoznati sa osnovnim tehnikama pisanja za igre, fokusirajući se na nelinearno, reaktivno pisanje. Imaće priliku da nauče Ink – skriptni jezik za pisanje interaktivnih skripti.
Polaznici će biti uključeni u kreiranje vlastitih interaktivnih priča, razmenu ideja i koncepata, kao i u kooperativno pisanje.
Najbolji polaznik dobiće poziv za internship program u timu Entropic Island.
Šta nije ova radionica:
Ova radionica nije kurs o pisanju u širem smislu. Nećemo ulaziti u detalje o tehnikama pisanja, stilovima i metodama koji se primenjuju u tradicionalnim medijima. Takođe, radionica se neće baviti širim aspektom igara, već će se fokusirati na narativne igre koje omogućavaju visok nivo interaktivnosti i odluka igrača.
Kome je radionica namenjena:
Radionica je namenjena studentima i mladima, amaterskim ili profesionalnim piscima, kao i svima koji žele da steknu specijalizovane veštine u pisanju interaktivne fikcije i dizajnu narativa za video igre.
Proces selekcije
Za učešće u radionici potrebno je:
- Odlično poznavanje engleskog jezika (diskusije će biti na srpskom jeziku, ali zadaci i rezultati rada biće na engleskom)
- Spisateljske veštine (dobar stil pisanja, kreativnost, razumevanje narativa i strukture dijaloga)
- Poznavanje osnovnih principa video igara
- Preporuka je posedovanje laptopa zbog izvršavanja domaćih zadataka
Napomena:
Ukoliko broj prijava premaši kapacitet radionice, vršiće se selekcija polaznika na osnovu veština i afiniteta. Preporučuje se da kandidati prilože primer svog pisanog rada prilikom prijave.
Alati i komunikacija:
Svi učesnici će koristiti Ink – open-source skriptni jezik i editor za pisanje interaktivne fikcije.
Prijave se šalju putem Google Docs-a. Početna komunikacija biće putem email-a, a nakon formiranja grupe za radionicu, biće kreiran Discord server za brzu komunikaciju, deljenje fajlova, povratne informacije i podršku. Za zakazivanje događaja koristićemo Google Calendar.
Struktura radionice:
Prvi deo – Koncepti
Ovaj deo radionice biće posvećen osnovnim konceptima i praksama pisanja interaktivnog narativa u video igrama. Razgovaraćemo o ulozi narativnog dizajnera i njegovoj razlici u odnosu na tradicionalne pisce, interakciji igre i narativa, kao i izazovima koji se javljaju pri pisanju dijaloga u igri. Pomoću primera igara poput Disco Elysium, Slay the Princess, Katana Zero, Oxenfree i drugih, razradićemo kako dinamični dijalozi obogaćuju iskustvo igrača i karakterizaciju protagoniste.
Drugi deo – Tehnike i alati
U drugom delu radionice upoznaćemo industrijske alate kao što su Articy Draft, Twine i Ink, i detaljno ćemo se baviti Ink-om. Razgovaraćemo o grananju u pričama, logici programa i tehnikama za pisanje reaktivnog sadržaja.
Treći deo – Implementacija i usavršavanje
Poslednji deo radionice baviće se implementacijom narativa u video igre, ulogom UI-a, prikazivanjem dijaloga i kombinovanjem igre i teksta. Kroz Ink-ove naprednije funkcije, kao što su varijable i uslovna logika, učesnici će naučiti kako da poboljšaju i optimizuju svoj rad.
Prijava
Prijave se šalju preko LINKA.
Uz prijavu pošaljite primer svog pisanog rada i spremite se za istraživanje sveta interaktivnih narativa!
Radionica je otvorena za sve zainteresovane koji žele da unaprede svoje pisanje u kontekstu video igara i da razvijaju priče koje omogućavaju igraču da preuzme kontrolu i oblikuje narativ.