Psiho Centar MM pružanje podrške detetu sa autizmom obuhvata multidisciplinarni pristup, koji može uključivati kombinaciju terapija i intervencija, zavisno od individualnih potreba deteta. Pružanje podrške detetu sa autizmom obuhvata multidisciplinarni pristup, uključujući važnu ulogu dečjih psihijatara u dijagnostici i tretmanu.
O ovom problemu smo razgovarali sa stručnjacima iz najboljeg centra jugoistočne Srbije koji se bavi i problemima iz spektra autizma PSIHO CENTRA MM iz Niša. Stručnjaci neuropsihijatrijske ordinacije PSIHO CENTAR MM, dečiji neurolozi, dečiji psihijatri, dečiji psiholozi, defektolozi i logoped, govore nam o autizmu i načinu da pomognemo deci i roditeljima. Oni se bave dijagnostikom autizma pregledom, EEG snimanjem ì psihološkim testiranjem kao i pravljenjem i sprovodjenjem defektoloških i logopedskih tretmana, na osnovu prethodno napravljenog individualnog plana.
Evo nekih osnovnih smernica:
Rana intervencija i dijagnostika
Ključno je prepoznati simptome autizma što je ranije moguće. Dečiji psihijatri igraju ključnu ulogu u dijagnostikovanju autizma kroz kliničke intervjue i posmatranje ponašanja deteta, kao i kroz standardizovane testove i upitnike koji se koriste za procenu simptoma autizma. Rana dijagnostika i započinjanje intervencija mogu znatno pomoći u razvoju deteta.
Defektologija jeste nauka koja ima različite grane. Tako defektolog može pomagati deci čija su čula oštećena ili je motorni razvoj usporen. Defektolog takođe može pomagati deci čiji je mentalni razvoj na neki način usporen usled npr. autizma, Daunovog sindroma, pervarzivnih problema u razvoju i slično. Defektolog takođe radi na razvoju govora kod dece kada razvoj govora kasni ili je nepravilan.
Na osnovu individualne procene i posebnim baterijama testova dijagnostikuje se odredjeni problem ili smetnja. U zavisnosti od dijagnostikovanja problema ili eventualne poteškoće kod deteta, u saradnji sa roditeljima, dete se usmerava na defektološki tretman.
U saradnji sa roditeljima, a na osnovu predhodne dijagnostike, pravi se individualni program za rad sa detetom. Svaki individualizovan plan tretmana može da sadrži i alternativne oblike (Muzikoterapiju, Art terapiju, Green Care – izloženost prirodi, Brain gym) koje slobodno možemo da koristimo.
Tretman igrom je jedan od osnovih vidova tretmana koji sprovode defektolozi u radu sa decom mlađeg uzrasta. Tretmani se u zavisnosti od stepena odstupanja ” dele” na:
-Stimulativne
-Korektivne
-Reedukacija psihomotorike
Defektološki tretmani, vežbe izmedju ostalog, koriste se za:
-Disharmoničan razvoj
-Procenu trajanja i orijentacije u vremenu
-Hiperkinetičko ponašanje
-Opštu razvojnu disgnoziju
-Dislateralizovanost
-Dispraksiju
-Disgrafiju
-Primarni autizam
U našoj ordinaciji se obavljaju defektološki tretmani individualni ili grupni: Reedukacija psihomotorike, Teach metod, Play terapija, Montessori metoda..
Obrazovanje i terapije :
Individualni obrazovni plan (IEP) treba razviti u skladu sa potrebama deteta, uključujući:
– Bihevioralne terapije: primena tehnika ponašanja može pomoći u unapređenju socijalnih veština, komunikacije i učenja.
– Govorno-jezička terapija: pomaže u poboljšanju sposobnosti komunikacije deteta.
– Okupaciona terapija: pomaže detetu da razvije veštine potrebne za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Medicinska intervencija:
-Dečiji psihijatri mogu preporučiti određene lekove za upravljanje simptomima povezanim sa autizmom, poput problema sa pažnjom, hiperaktivnošću, ili problemima sa spavanjem.
Podrška porodici :
Savetovanje i obuke za roditelje i članove porodice kako bi naučili kako najbolje da podrže svoje dete. Grupna podrška i zajednica takođe mogu biti od velike pomoći.
Dijetetske i životne promene
Neki roditelji primećuju poboljšanja kod svojih dece kroz specifične dijetetske promene. Uvek se savetujte sa stručnjakom pre nego što napravite bilo kakve značajne promene u ishrani ili životnom stilu deteta.
Tehnološke pomagala :
Postoje različiti tehnološki alati i aplikacije dizajnirani da pomognu deci sa autizmom u učenju i komunikaciji, poput komunikatora.
Svako dete sa autizmom je jedinstveno, sa svojim individualnim potrebama i sposobnostima. Efikasnost različitih terapija može varirati od deteta do deteta, te je neophodno prilagoditi pristup pojedincu. Uvek se konsultujte sa stručnjacima, kao što su pedijatri, dječji psihijatri, psiholozi, i terapeuti specijalizovani za autizam, kako biste osmislili najbolji plan za svoje dete.
Psiho Centar MMwww.psihocentarmm.com Patrisa Lumumbe 26, 18000 Niš
+381 (0) 69 12-98-136 +381 (0) 18 276-943