Zaštitnik građana u svakoj lokalnoj samoupravi je ono najvažnije kada je u pitanju Zakon koji će regulisati položaj lokalnih ombudsmana a koji mi svi sa nestrpljenjem očekujemo da ugleda svetlost dana, istako je republički zaštitnik građana Zoran Pašalić nakon razgovora sa zamenicom gradonačelnice Niša Dušicom Davidović i nakon održanog Upravnog odbora ombudmana Srbije.
„Suština ovog zakona je u tome što bi on bio tako sačinjen da ne bi više ni jedna lokalna zajednica imala mogućnost da odlučuje o tome da li će imati ili neće imati svog ombudsmana već će morati imperativno da uredi njegov položaj u skladu sa tim zakonom. Cilj je da se za najkraće vreme uredi položaj lokalnih zaštitnika građana, da zakon prođe sve procedure koje mora da prođe i da onda krene u proceduru izglasavanja i njegove primene“, kazao je Zoran Pašalić.
On je istako da je za njega u ovom trenutku, od podatka koliko trenutno ima lokalnih ombudsmana, značajniji podatak da u zakonu stoji imperativna norma da svaka lokalna samouprava mora imati ombudsmana i da to ne zavisi od odluke ili želje lokalne samouprave. Osim toga, njegov položaj mora da bude uređen do detalja. To znači trajanje mandata, i ko obezbeđuje i pod kojim uslovima prostorije za njegov rad, ali i kako će biti zaštićen kada njegov mandat prestane.
„Ako je dobro radio svoj posao može imati dalekosežne posledice i po sebe i po svoju porodicu.To je ono o čemu smo sve vreme mislili u instituciji Republičkog ombudsmana. I to mora eksplicitno da se nađe u zakonu“, istako je Pašalić.
Katarina Mitrovski, ombudsman Grada Niša je naglasila da će se zaštitnici građana u lokalnim samoupravama svakako zalagati svim snagama za širenje mreže lokalnih ombudsmana i najvaila sastnak sa predsednicom Opštine Babušnica koja je izrazila želju da da imaju lokalnog ombudsmana.
„ Grad Niš je prvi grad koji će imati i regionalnog ombudsmana. Pripremili smo sve akte. Radi se o sporazumu međuopštinske saradnje gde će sve lokalne samouprave iz Nišavskog upravnog okruga formirati zajedničkog ombudsmana koji će imati sedište u Nišu. Svaka lokalna samouprava iamće jednog službenika koji će primati pritužbe građana na njihove institucije, ustanove i lokalna preduzeća. One se prosležuju našoj kancelariji koja će ih dalje obrađivati, vršiti dalji nadzor i kontrolu“, objasnila je Mitrovski.
Prema rečima zamenice gradonačelnice Niša Dušice Davidović jako je važna saradnja lokalnih ombudsmana sa lokalnom zajednicom ali i sa republičkim zaštitnikom građana.
„Važno je da imamo komunikaciju i sa republičkim zaštitnikom građana i da svi zajedno rešavamo probleme koji tište naše građane. Tokom razgovora prepoznali smo niz nekih urgentnih i akutnih problema koje možemo zajedno da rešavamo. Mi kao lokalne samouprave stojimo na raspolaganju za buduću saradnju i aktivniju komunikaciju“, kazala je Davidović.
Kada se radi o najkrupnijim problemima sa kojima se sreću građani oni su gotovo identični na republičkom i lokalnom nivou.
„Najveći broj pritužbi građana odnosi se na rad lokalnih samouprava, na lokalnu administraciju, na ekonomska i socijalna prava, ali opet najviše na Republički geodetski zavod odnosno na katastar kada se radi o republičkom nivou. To u medijima nije plasirano kao značajno ali na individualnom nivou to su i te kako veliki problemi i to su naše najveće aktivnosti. Rokove za rešavanje tih problema ne možemo da odredimo jer smo u stalnom dopisivanju i prepisci i stalnom izbegavanju da se na konkretno pitanje da konkretan odgovor. Ombudmsman to ne može da preseče, a oko 60 posto problema su iz imovinsko-pravne oblasti“, naglasio je Pašalić.
Na lokalnom nivou, prema rečima Katarine Mitrovski, situacija je malo drugačija kada se radi o pritužbama građana i oni se, uglavnom žale na komunalne probleme, na buku, na divlje deponije, na nesavesne vlasnike kućnih ljubimaca.