Iz Grada Niša su najavili proširenje kapaciteta postojećeg prihvatilišta za pse, kako bi se psi sa ulice sklonili u toplije i bezbednije okruženje. U narednim mesecima će se sprovoditi sistematsko sklanjane pasa lutalica iz centra grada.
„U ovom trenutku imamo dve mere, prva mera je mera proširenja postojećeg azila koji imamo u našem gradu. U dogovoru sa svim društvima za zaštitu životinja koja funkcionišu na nivou grada, ideja je da u zimskom periodu proširimo kapacitete kako bi svi ti psi, koji se inače nalaze na ulici, imali neke bolje uslove u našem azilu, kako bi im bilo toplije, kako bi se o njima brinuli na adekvatan način“, rekao je gradski većnik Miroslav Đokić.
Đokić navodi da je neophodan sistematski pristup. Dodaje i da je neophonda sterilizacija, kako se nakon sklanjanja trenutnih lutalica, ne bi pojavili novi psi. Trenutno je u toku besplatna akcija sterilizacije, vakcinacije i veterinarskih pregleda za vlasničke pse.
Gradonačelnica Niša je navela da i samo sklanjanje pasa mora ići u fazama, i to će se odvijati u narednim mesecima u saradnji sa udruženjima za zaštitu životinja.
„Nije moguće da u datom trenutku uklonite sve pse sa ulica, zato radimo i paralalenu fazu, a to je sterilizacija vlasničkih pasa. Prioritet je da sklonimo napuštene pse sa ulica i da ih što pre udomljavamo. To znači da će prihvalište koje ćemo proširiti dati mogućnost da roditelji sa decom koji žele da udome psa, da ga izaberu i da u dogovoru sa „Medianom“ i udruženjima za zaštitu životinja preuzmu iz prihvatilišta“, navela je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.
U toku je izrada projekta za novi azil, koji bi trebalo da ima kapacitet do 500 pasa. Većnik Đokić je najavio da je već određena lokacija na kojoj će se graditi prihvatilište po standardima Evropske unije.
Grad Niš je u prethodnom periodu izdvajao od 80 do 100 miliona za ujede pasa lutalica. Gradonačelnica je navela da tu postoji dosta i zloupotrebe, što se vidi po imenima oštećenih, a i po advokatima koji ih zastupaju, navodi ona.