U toku su radovi na izgradnji kanalizacije u Humu, Čamurliji, Gabrovcu i Jelašnici, a trenutno se privode kraju i radovi na najzahtevnijem delu kolektorske mreže – postavljanju tri cevovoda ispod Nišave kod mosta kod Medoševca.
Plan je da se za oko dve nedelje završi kolektor, koji će otpadne vode s desne obale Nišave odvoditi na levu, pa do postrojenja za prečišćavanje otpadne vode.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je početkom septembra građevinsku dozvolu za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Nišu, a radovi se nedavno krenuli.
„Trenutno se radi na ključnoj tački izgradnje desnoobalnog kolektora, odnosno prelaza ispod Nišave, s desne na levu stranu. Cilj ove izgradnje je da se izlivne građevine, koje su na desnoj strani grada prevedu na levu, a zatim idu u postrojenje za prečišćavanje otpadne vode. Trenutno je završna faza izgradnje, odnosno, radimo na betonskoj zaštiti cevi. Dve trećine cevi su već ispod Nišave, tako da bi za oko dve nedelje ovo trebalo da se završi”, navela je Dorjana Nešić, diplomirani građevinski inženjer.
Profesor Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu Dragan Milićević istakao je da ovakvi sifonski ne zehtavaju dodatnu energiju za rad, već voda ide pod pritiskom i sve ide automatski.
„Sifonski prelazi ne zahtevaju nikakvu posebnu energiju, i omogućavaju prelaz otpadnih voda s jedne strane reke na drugu stranu, bez obzira na denivelaciju koja se javlja između dva kolektora i prelaza ispod reke. Problem, uslovno rečeno, je taj što kod reka „Srbijavode”, koje održavaju sve reke, zahteva da cevovodi budu na najmanjoj dubini od jednog metra ispod regulisanog korita, odnosno 1,5 metara ispod neregulaisanog korita. Zbog toga mora da se radi denivelacija nivoa kolektora i sifonskog prelaza”, pojašnjava profesor Milićević.
On ističe da je ovaj kolektor jedinstven po tome što na jugu Srbije ne postoje cevovodi sa tri cevi velikog prečnika.
Projekat prerade otpadnih voda na području Grada Niša vredan je 85 miliona evra, s tim što će za izgradnju fabrike vode biti utrošeno 53 miliona evra, a dok će izgradnja nedostajuće kolektorske i kanalizacione mreže u dužini od 60 kilometara koštati 32 miliona evra.
Kompletan projekat finansira iz evropskih fondova, a omogućiće preradu vode koju upotrebi 286.000 stanovnika. Rok za završetak postrojenja je maj 2026. godine