Naslovna Društvo Predstavnici Nordiskih zemalja predstavili primere dobrih praksi u oblasti cirkularne ekonomije

Predstavnici Nordiskih zemalja predstavili primere dobrih praksi u oblasti cirkularne ekonomije

0
Gradska kuća sastanak foto: GP018

Gradonačelnica Niša, Dragana Sotirovski, sastala se  u Gradskoj kući sa njihovim ekselencijama ambasadorima Norveške, Finske i Danske i predstavnicom razvojne saradnje amasade Švedske. Niš su posetili predsednica razvojne saradnje ambasade Švedske Karin Mek Donald , Njena ekselencija ambasador Norveške Jorn Jelsta, Njegova ekselencija ambasador Finske Kimo Lahdervirta i Njena ekselencija ambasadorka Danske Suzan Šajn, a tema sastanka bila je cirkularna ekonomija.

Predsednica razvoje saradnje ambasade Švedske Karin Mek Donald, rekla je da je sa gradonačelnicom razgovarala o prečišćavanju otpadnih voda i na koji način to može da bude povezano sa preradom vode za piće.

Karin Mek Donald foto: GP018

“Generalno ideja je cirkularna ekonomija, odnosno da nema otpada, već da sve koristimo ponovo. Današnja konferencija ovde u Nišu je zaista jedna odlična prilika da pre svega vidimo šta se dešava ovde u Nišu, šta se dešava na Balkanu kada je reč o cirkularnoj ekonomiji, ali istovremeno da poredimo i nordijska iskustva, dakle nordijskih aktera, kako sa stranim državama i gradovima, tako i privatnim kompanijama. Naravno, ovo je sjajan primer kako zapravo kolege mogu da uče jedni od drugih, kako recimo gradovi Srbije mogu da nešto nauče iz nordijskih iskustava i obrnuto. Ja sam ovde kao predstavnica Švedske ambasade i moram da kažem da već imamo dugogodišnju saradnju sa gradom Nišom u pripremi projekta za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda”.

Suzan Šajn, ambasadorka Danske, istakla je da je cirkularna ekonomija tema koja se tiče svih nas, jer su resursi ograničeni.

Suzan Šajn foto: GP018

“Do sada smo živeli u jednoj linearnoj ekonomiji. To zapravo znači da smo stvari koristili, bacali, kupovali nove. Isto tako, vodu smo koristili, ispuštali prljavu vodu. To nije put kojim treba da idemo napred. Sada ekonomija treba da bude cirkularna, dakle sve treba da ide u krug. Mi u nordijskim zemljama već neko vreme se bavimo cirkularnom ekonomijom i zaista imamo dosta pozitivnih iskustava koja smo došli ovde da podelimo sa vama. Dakle cirkularna ekonomija nije nešto što je ekskluzivno, za samo jednu grupu, već je nešto što se tiče mene, što se tiče vas, što se tiče opštine, to jest lokalne samouprave, države i svih nas. Kao što sam već rekla, cirkularna ekonomija ne predstavlja pristup koji ide sa vrha na dole ili odozdo na gore, to je jedan objedinjeni zajednički pristup i upravo smo o tome razgovarali danas sa gradonačelnicom na sastanku. U Danskoj zapravo pre svega učimo decu kako treba da se ponašaju, jer deca su najbolji policajci u porodici. Htela sam da kažem da cirkularna ekonomija je nešto što nijei teoretske prirode, to je jedna vrlo praktična stvar koju svi zajedno treba da primenjujemo kako bismo zajedno zaštitili životnu sredinu. Želela bih isto da iskoristim ovu priliku da čestitam gradu Nišu koji je već preduzeo jako važne korake u ovom smeru, dakle počeli ste već da radite na prečišćavanju otpadnih voda. Svaka vam čast, na pravom ste putu i nadam se da ćemo zajedno moći još mnogo toga da ostvarimo”.

Gradonačelnica Niša, Dragana Sotirovski, objasnila je da Nordijske zemlje imaju veliko iskustvo kada je u pitanju cirkularna ekonomija i da je ovaj sastanak vrlo značajan za Niš i celu Srbiju.

Dragana Sotirovski foto: GP018

“Mi smo na dobrom putu ka Evropskoj uniji, na dobrom putu da sa linearne pređemo na cirkularnu ekonomiju koja je nama jako važna i da polako, ali sigurno promenimo svest građana kada je zaštita životne sredine u pitanju. Velika je čast i zadovoljstvo jer smo na ovaj način upisali još jednu stranicu istorije grada Niša, da u jednom trenutku istovremeno budu četiri ambasadora Nordijskih zemalja ovde kod nas u gradu i da zaista razgovaramo vrlo ozbiljno o ovoj temi, s obzirom na to da smo na korak do raspisivanja međunarodnog tendera za fabriku koja će se graditi u Nišu za prečišćavanje otpadnih voda. Kako god da okrenete, te otpadne vode koje se prave ovde kod nas dođu u te neke međunarodne vode, tako da je i evropskim zemljama koje su u Evropskoj uniji i te kako važno da nam pomognu na tom putu ka Evropskoj uniji i mi se tome zaista radujemo i sve to što oni smatraju da kao grad treba da primenimo, mi smo tu da to i uradimo. Posebno mi je drago što ćemo danas zahvaljujući NALED-u imati jedan važan skup. To je drugi sastanak kluba gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem kojim predsedava grad Niš i danas ćemo biti i u ulozi domaćina i u ulozi gosta. Mi smo neko ko može zaista da se pohvali dobrim poslovnim okruženjem, što potvrdjuju i investitori koji dolaze, i danas ćemo to iskustvo podeliti sa kolegama iz drugih gradova”.

Milan Ranđelović foto: GP018

“Dve su uloge koje Naučno tehnološki park ovde ima. Jedna je uloga domaćina, kroz koju želimo da stavimo u funkciju razvojne potencijale grada i objekat naučno-tehnološkog parka, a druga je da podržimo prezentaciju i promociju najboljih iskustava na svetskom nivou iz oblasti cirkularne ekonomije. Ima mnogo prostora za nove kompanije, za start-up kompanije, za saradnju između naučno-istraživačkih institucija i postojeće privrede i u tom smislu naučno-tehnološki park želi da ukaže na značaj oblasti očuvanja životne sredine, potencijala koje ona nudi u oblasti inovacije i potencijalno novih start-up kompanija. Činjenica da su četiri ambasade podržale ovaj projekat dokazuje da je to prosto potencijal koji imamo u našoj zemlji i zadovoljstvo nam je da danas imamo prilike da ugostimo i visoke diplomate, ali i privrednike najznačajnije iz ove oblasti u naučno-tehnološkom parku. Kod nas će biti još događaja i aktivnosti u narednom periodu koje su iz ove oblasti, tako da je ovo prvi u Nišu događaj koji je vezan za cirkularnu ekonomiju, klimatske promene, zaštitu životne sredine, ali biće ih još. Smatramo da naučno-tehnološki park može u narednom periodu generisati i pružiti podršku velikom broju novih kompanija iz ove oblasti da napreduju i postanu konkurentne” direktor Naučno tehnološkog parka Milan Ranđelović.

Cirkularna ekonomija foto: GP018

Cirkularna ekonomija predstavlja ekonomski sistem u okviru kojeg se proizvodni resursi, otpad, emisija otpada i energetski odliv bitno umanjuju usporavanjem i produžavanjem energetskih i materijalnih ciklusa u proizvodnji. To se ostvaruje pre svega stvaranjem proizvoda na takav način da im se maksimalno produži životni vek, ali i održavanjem, servisiranjem i reciklažom.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde