„Ko želi da je stalno u pravu mora često menjati mišljenje. Molimo pametne i poštene da čuvaju zdravlje i ne gube nadu. Za svaki slučaj. Ako nam niko drugi ne pomogne.“
Ovako je govorio pesnik, pisac, novinar, aforističar Duško Radović (1922-1984) koji je ostavio neizbrisiv trag u kulturi bivše Jugoslavije i postao sinonim za duhovitost, mudrost i ljubav prema Beogradu. Napustio nas je na današnji dan, 16. avgusta, pre 40 godina.
Radović je rođen 29. novembra 1922. godine u Nišu, a tokom svoje bogate karijere stvorio je dela koja su obeležila generacije.
Njegova poezija za decu, u kojoj je uspeo da spoji jednostavnost izraza s dubokim porukama, ostala je omiljena među najmlađima, ali i odraslima, dok su njegove pesme i aforizmi urezani u kolektivnu svest naroda. Njegova najpoznatija dela su „Kapetan Džon Piplifoks“, „Poštovana deco“, „Smešne reči“, „Na slovo, na slovo“, „Beograde, dobro jutro 1“…
Međutim, Radović je bio mnogo više od pesnika. Njegov rad u medijima, posebno na Radio Beogradu, ostao je upamćen po emisiji „Beograde, dobro jutro“, u kojoj je svakog jutra, od 1976. do 1983. godine, izgovarao mudre, ironične i često duhovite opaske o svakodnevnom životu, ljubavi, društvu i politici. Njegovi aforizmi, jednostavni a duboki, postali su deo svakodnevnog govora, a mnogi od njih i danas su aktuelni.
Duško Radović bio je poznat po svom specifičnom humoru, koji je uspevao da razgali, ali i da podstakne na razmišljanje. Njegova kritika društva, izrečena s lakoćom i bez gorčine, bila je prepoznatljiva i voljena.
Dušan Radović rođen je u Nišu, u Prilepskoj ulici, od oca Uglješe, železničara, sina prote Mihaila iz Čačka, i majke Sofije, domaćice, rođene Stefanović, iz Niša. Bio je treće od četvoro dece. Živeo je, kako sam kaže, između dve porodice, veoma različite. Porodica Radović bila je iz Čačka – prosvećena, obrazovana, stroga i puna vrlina. Druga je bila porodica Stefanović iz Niša u kojoj je bilo običnih ljudi – železničara, ali punih topline i ljubavi.
U Nišu, između ostalog, njegovo ime nose osnovna škola i dom za decu i omladinu.