Na spomen-ploči na zgradi Univerziteta u Nišu, danas su položeni venci i odata pošta stradalima u Velikom ratu povodom 111. godišnjice od dana kada je Austrougarska objavila rat Srbiji. Ovaj događaj podseća na trenutak kada je u Niš stigao telegram kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji 28. jula 1914. godine.
„Kraljevska Vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu od 23. jula 1914. koju je predao Austrougarski poslanik u Beogradu. Zato carsko-kraljevska Vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa. Austroguraska smatra da se od ovog trenutka nalazi u ratu sa Srbijom”, pisalo je u telegramu.
Telegram je primio Nikola Pašić, tadašnji predsednik Vlade Kraljevine Srbije, dok je boravio u Nišu, ratnoj prestonici Srbije. Vest je stigla dok je Pašić ručao u kafani Evropa, nakon čega je ustao i rekao:
„Austrougarska nam je objavila rat. To je njen kraj. Bog će nam dati pobedu.” Ova izjava se pokazala proročanskom u godinama koje su usledile.

„Vlada Kraljevine Srbije je pokazala i dokazala da je poštovala svoje zakone i svoj ustav, jer je u odgovoru Austrougarskoj istakla da može prihvatiti sve tačke, osim toga da austrougarske vlasti učestvuju u istrazi i vođenju postupka protiv lica, za koje čak ni Austrougarska nije znala ko su i na koji način su pomagali Sarajevski atentat”, istakao je Branislav Radovanović, predsednik Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920 u Nišu.
Vili Hadžić, pomoćnik gradonačelnika, poručuje da Srbija i svaki pojedinac moraju da gaje sećanja na junake i važne događaje.

„Mnogo je važno da država Srbija da čuva sećanje na žrtve, i mnoge dobre stvari koje je uradila u svojoj istoriji. Zato obeležavanje ovakvih datuma je mnogo značajano i inicira preispitivanje šta smo mi u tim istorijskim okolnostima, tada kada se desila objava rata na današnji, da vidimo koji je učinak, šta smo dobro, a šta loše uradili”, naveo je pomoćnik gradonačelnika.
Jedan od načina da se gaji sećanje na brojne srpske junake jeste i zanimljiv projekat Aleksandra Vasilića, koji kroz Album sećanja, želi da podseti da su ti heroji imali ime i prezime i lik.

„Uputili smo građanima Srbije i Srbima u regionu i dijaspori poziv da onlajn dostave svoje pretke, učesnike Prvog svetskog rata, i tako smo stvorili jednu jedinstvenu bazu naših predaka. Na taj način smo učinili vidljivim lik tog srpskog junaka, koji je učestvovao u Prvom svetskom ratu i u mnogim slučajevima koji su dali živote za slobodu našeg naroda”, rekao je Vasilić.
Izložba albuma biće održana 12. oktobra, na otvorenom, ispred Skupštine grada Niša.