Naslovna Društvo Povodom 110 godina od rođenja, otvorena izložba vajara Milovana Krstića u Sinagogi

Povodom 110 godina od rođenja, otvorena izložba vajara Milovana Krstića u Sinagogi

0

Gradski Portal 018 27.04.2019

U Galeriji Sinagoga u Niša povodom 110 godina od rođenja velikog umetnika, u prisustvu velikog broja posetilaca, umetnika, zvaničnika otvorena je izložba vajara Milovana Krstića. Na izložbi je predstavljeno preko 100 radova ovog umetnika koji se nalaze i čuvaju u niškom muzeju. Ukupno 136 radova – 69 skulptura, 19 reljefa, 26 akvarela i 22 crteža nalaze se u fundusu muzeja. Izložena je i foto i arhivska dokumentacija ovog vrsnog stvaraoca koji je rođen u selu Gornji Matejevac kod Niša.

“ Izložba je posvećena Milovanu Krstiću, poznatom niškom vajaru koji je rođen početkom 20. a umro je početkom 21. veka. On je jedan od najplodinijih stvaraoca skultura u ex Jugoslaviji. Narodni muzej u Nišu baštini mnogo njegovih dela zahvaljujući njegovoj porodici pre svega supruzi. On ima neku vrstu posebnosti. Pripada grupi vajara koji su bili u stanju da odrade monumentalne skulpture, monumentalne spomenike, ali  i vajarske manje elemente, mikro dela. Milovan Krstić je u našem okruženju  u doba razvoja socijalističkog društva ostavio monumente što u Kamenici, Gornjem Matejevcu, Malči, Sićevu  i na Nišavskom keju. To je spomenik Đuki Dinić. ”, rekao je prilikom otvaranja izložbe direktor niškog muzeja  Nenad Spasić.

Pedagoškim radom, prvo u Nišu potom u Beogradu, gde je živeo od 1946, bavio se od 1936. do 1965. godine. Član je ULUS-a i SLUJ-a od 1950. godine. Prvi put izlaže u Nišu 1944. a svoju prvu samostalnu izložbu organizovao je 1954. godine u Beogradu. Dobitnik je značajnih nagrada i priznanja, među kojima: Povelje Društva likovnih pedagoga Beograda (1974) i Povelje ULUS-a (1975). Za života je bio odlikovan i Ordenom zasluga za narod sa srebrnim zracima (1986).

Milovan Krstić je imao dug ali i vrlo plodonosan život. Živeo je 97 godina. Brojni njegovi radovi poklanjani su visokim državnicima sveta. Poslednja izložba njegovih dela u Nišu priređena je 1996. godine

Autorka izložbe i kataloga je istoričarka umetnosti Mara Makarić, muzejska savetnica niškog muzeja. “ Ova izložba postavljena je posle dve ipo decenije od poslednje izložbe koja je priređena u Nišu a koja je bila u Galeriji savremene umetnosti. Pored skulptura, medalja  ovde su izloženi i njegovi akvareli. Po prvi put izloženi su i njegovi crteži, aktovi, gde vidimo da Milovan Krstić, pored toga što je bio izuzetan vajar, jedan od najvećih srpskih i jugoslovenskih ( u vreme kada je stvarao) bio je i dobar crtač i slikar. Da je krenuo tim putem a ne vajarstvom, verovatno bi bio i dobar slikar” rekla je  Mara Makarić, kustos narodnog muzeja u Nišu . Ona je objasnila da su prva Krstićeva dela stigla u Muzej šezdesetih godina prošlog veka

“To su njegove poznate bronzane igračice koje su u niški muzej stigle 1960. godine. Najveći broj dela , oko 50 , Milovan je poklonio ovoj ustanovi 2004. godine.  Đurđa Krstić, njegova supruga  je 2013. i 2014. godine poklonila muzeju još 87 njegovih dela” dodaje Mara Makarić.

Vasilije Perevalov akademski vajar iz Niša kaže da “ Veliki broj vajara “ barata figurom” , ali ovakvih kao što jeMilovan Krstić  nema.  To je takva sloboda i takvo poznavanje figure , to je za divljenje”.

Dizajn izložbe je uradio Željko Cajić.

Izložbu je otvarila  istoričarka umetnosti Vera Grujić- muzejski savetnik Narodnog muzeja u Beogradu koja je istakla da  “Mrstićev bogati opus broji skoro 600 ostvarenja. Podjednakom veštinom i inventivnošću oblikovao je dela u rasponu od monumentalne spomeničke skulpture  snažnog izraza do sitne plastike, a sa posebnim senzibilitetom je radio akvarele i crteže koji svedoče o njegovom slikarskom talentu”

Monografijom o Milovanu Krstiću i izložbom posvećenom njegovom stvaralaštvu, Muzej ponovo skreće pažnju na ovog umetnika čija brojna dela baštini. Istovremeno dobija i priliku da podseti na plemenitost darodavca bez kojih bi zbirke Narodnog muzeja bile znatno siromašnije.

Radno vreme galerije Sinagoga je od utorka do petka od 10 do 16 sati, vikendom od 10 do 15 sati, a ponedeljkom je galerija zatvorena za posetioce.

 Izložbe će biti otvorena do kraja maja.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde