Naslovna Društvo Ponovo dozvoljeno prisustvo očeva na porođaju u niškom GAK-u

Ponovo dozvoljeno prisustvo očeva na porođaju u niškom GAK-u

0
Porodilište foto: GP018

Iz Kliničkog centra su potvrdili da je ponovo moguće prisustvo partnera, tokom porođaja u Klinici za ginekologiju i akušerstvo. U prethodnom periodu to nije bilo moguće zbog pandemije i „gripoznog perioda”, kako je naveo direktor Klinike dr Dejan Mitić, kad su mu aktivisti Pokreta „Kreni-promeni” predali zahtev za besplatnu pratnju za porodilje tokom porođaja.

Početkom godine članovi niškog tima pokreta „Kreni-promeni“ predali su zahtev za besplatnu pratnju za porodilje prilikom porođaja, što je deo njihove šire akcije „Stop akušerskom nasilju”, koja je organizovana u većini gradova u Srbiji. Direktor niškog porodilišta Dejan Mitić je tom prilikom naveo da je pratnja trenutno zabranjena zbog virusa, ali će ona biti moguća tek kad se situacija promeni.

Po svemu sudeći, situacija se sad promenila, pa će porođaju moći da prisustvuju isključivo partneri, venčani ili nevenčani, a obuka za roditeljstvo više nije potrebna, pišu Južne vesti.

Kako navode iz Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu, odluku je donela Komisija za bolničke infekcije, na inicijativu rukovodstva Klinike za ginekologiju i akušerstvo.

Komisija je saglasna da se odobri prisustvo partnera porođaju uz pojačane mere zaštite, u posebnom boksu, uz obavezno poštovanje procedure Klinike za ginekologiju.

Novina je da partner više neće morati da prolazi školu roditeljstva u Domu zdravlja, ali će morati nedelju dana pre porođaja da ode na razgovor u Klinički centar, kako bi dobio sve detaljne informacije. Potrebno je i da uradi analize brisa grla i nosa.

Aktivisti „Kreni-promeni” predali su direktoru GAK-a Dejanu Mitiću u dva navrata, u februaru i u martu ove godine, peticiju sa oko 200.000 potpisa, sa zahtevom da se ponovo omogući pratnja na porođaju.

Dr Mitić je tada istakao da su oni oduvek bili za to da neko bude u pratnji. To se u niškom porodilištu praktikovalo oko 10 godina, sve dok nije nastupila pandemija korona virusa.

Povod za peticiju i inicijativu bila su tadašnja brojna svedočenja o akušerskom nasilju u Srbiji, kao i o lošim uslovima u porodilištima.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo vas unesite vaš komentar
Molimo vas unesite vaše ime ovde