Pedeset pripadnika romske nacionalne manjine dobilo je sertifikate, koji će ima pomoći pri pronalasku željenog radnog mesta. Neki su već uspeli da pronađu posao.
„Mi smo u budžetu za 2022. godinu izdvojili oko 10 miliona dinara za poboljšanje uslova života Roma u Nišu. Između ostalog dali smo određena sredstva i za prekvalifikaciju onih ljudi koji su bili zainteresovani. Njih 50 je prekvalifikovano u određena zanimanja koja su sami želeli, neki od njih su već našli posao. Ti sertifikati su važeći, ne samo na teritoriji naše zemlje, već i u inostranstvu“ izjavila je gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski, i poželela sreću i ostalim dobitnicima sertifikata u pronalasku posla.
Emilija Litović, jedna od dobitnica sertifikata, je rekla da je joj to puno znači u ostvarivanju svog cilja, a to je završetak kursa za frizera i šminkera. Druga dobitnica sertifikata, Marija Usković izrazila je nadu da će nakon dobitka sertifikata moći samostalno da otvori svoj salon za masažu.
„Ja sam se prekvalifikovala na kurs za masera. Želela sam to, da bih mogla to da radim. Nešto sam radila samostalno, ali sam želela da imam sertifikat, zato sam se i prijavila na kurs. Znači mi puno. Samostalno ću tražiti posao, i nadam se da ću za godinu-dve imati svoj salon“, rekla je Uskovićeva.
Grad Niš u saradnji sa resornim ministarstvima radi na unapređenju života Roma, ne samo u oblasti edukacije, već i poboljšanju infrastrukture, pre svega legalizaciji objekata, i rešavanja problema sa vodom, strujom i kanalizacijom.
„Lepo je to što je Ministarstvo za manjinska i ljudska prava dalo mogućnost Nišu da zaposli tri visokoobrazovana Roma, koja smo takođe zbrinuli u našim upravama i Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj. Nama je i dalje cilj da romske mahale komunalno opremimo. Takođe smo ih pozvali da kuće u kojima žive da legalizuju da pokušamo da rešimo probleme određenih naselja sa strujom. U Romskom kulturnom centru, zajedno sa Romskim nacionalnim savetom, smo uspeli da zajedno obezbedimo jedan prostor za decu ulice, gde dečica mogu da se okupaju, da se okrepe, da popiju čaj, da se sklone od kiše. Spremni smo za različite vidove edukacije, pre svega roditelja, i motivacije da im deca budu vakcinisana, da se deca upisuju u škole i završavaju“, pojasnila je gradonačelnica Niša.
Grad radi na mogućnosti dobijanja dvokolica, kako sakupljači sekundarnih sirovina, ne bi više koristili zaprežna vozila. Grad je razgovarao sa policijom o mogućnostima da zaprege ne ulaze u uži centar grada, jer je na sve četiri strane grada zabranjen prolaz za zaprege, koje se ipak koriste. Ukoliko policija zaustavi čoveka koji vozi zaprežno vozilo i traži mu lična dokumenta, ukoliko osoba nema kod sebe dokumenta, policija je dužna da ga privede, ali nastaje veliki problem šta raditi sa konjima, i samim vozilom.