Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski podelila je danas paketiće deci u Sićevu, Niškoj Banji i Lazarevom selu.
Gradonačelnica je istakla da će sa ovom akcijom nastaviti i sutra, kada će paketići biti podeljeni na Crvenom krstu i Paliluli.
„Sva su dečica ista, bez obzira da li žive u centru grada ili seoskim područjima. Ovo je i prilika da obiđemo ljude, da porazgovaramo sa njima, da čujemo šta je to čime bi bili zadovoljni i da, naravno, sa predsednicima GO, u ovom slučaju GO Nuiška Banja, dogovorimo šta može da se uradi. Sad sam čula da imaju problem sa putem koji se odvaja od glavne magistrale ka samom selu i dalje ka groblju, da imaju problem sa vodom, pa ćemo videti kojim ćemo redom i šta da pomažemo”, rekla je gradončelnica, pa dodala:
“ U ovom trenutku ja ne znam koliko će koštati ta 3 km puta, ali vredi pokušati i dobiti prave informacije, a onda da sva sredstva koja smo dobili ove godine rasporedimo kako treba po svim GO i da završavamo jedno po jedno. Nadam se da će ljudi biti zadovoljni i važno je da kažu šta je to čime nisu zadovoljni. Čujem da će krenuti sa renoviranjem crkve, što me posebno raduje. Ovo je lep kraj, koji obilaze turisti, posebno stranci, i zašto da ne pomognemo i ljudima koji se bave vinarijama i koji se bave seoskim turizmom. Nadam se da ćemo stići jedno po jedno, da im pomognemo svima.”
Dušan Živković, predsednik Opštine Niška Banja, istakao je da je Sićevo jedno od najlepših sela u jugoistočnoj Srbiji.
“Danas smo ovde zajedno sa gradonačelnicom Niša Draganom Sotirovski. Došli smo da obradujemo svu decu. Ovde u Sićevu ima negde između 50 i 60 deteta, tako da su svi dobili lepe poklone. Paketići su humanitarnog tipa, to su napravili njihovi vršnjaci iz celog sveta.” objasnio je Živković.
On je potom naveo turističke potencijale ovog Sićeva.
“Trenutno se sada nalazimo ispred likovne kolonije u Sićevu, koja je osnovana 1905. godine, na inicijativu poznate srpske slikarke Nadežde Petrović. Takođe se nalazimo ispred Hrama Svetog Ilije, koji je obnovljen negde sredinom 19. veka. Ovo je jako bitno mesto u samom selu Sićevu, jer je, po istorijskim podacima, živo još iz 13. veka. Stvari koje krase ovo selo su svakako SIćevačka klisura, hidroelektrana, koja se nalazi na samoj klisuri i koja je građena 1931. godine. Takođe, prelepi pogledi na samu hidroelektranu, celokupni prirodni potencijali koji krase ovo mesto”, objasnio je Ivković, pa poručio:
“Nadam se da ćemo zajedno sa gradonačelnicom i sa rukovodstvom Grada uspeti da vratimo Sićevu tu neku staru slavu, pošto je zaštitni znak Sićevačke klisure i samog sela endemska vrsta Namodna serbika koja je poznata po tome da, i kada se sasvim osuši, uz malo vode može ponovo da se vrati. Ja se nadam da ćemo tu kap vode doneti ovde u Sićevo, i da uspemo da mu vratimo staru slavu, po čemu je bilo poznato u staroj Jugoslaviji.”
On je najavio i organizaciju festivala u ovom mestu.
“Ono što smo pokrenuli u 2020. godini, to je da se deo velikog letnjeg festivala prenese u selo Sićevo. Imali smo manifestaciju “Dani sićevačke berbe”. Ove godine zajedno, sa Sićanima, planiramo da to malo proširimo, da imamo više sadržaja u toku godine. Naravno, imamo binu koju ćemo postaviti na samom fudbalskom terenu, naravno kada oni imaju pauzu u sezoni.”
Da bi se vratila stara slava mestu, predsednik GO Niška Banja izrazio je nadu da će se realizovati izgradnja jako bitnog puta.
“Jako bitan putni pravac, dug oko 2 km, od ulaza sa magistralnog puta do samog sela SIćevo. Ono što je rukovodstvo Grada donelo kao odluku, i iza čega treba da stojimo, to je da se ne grade putevi tamo gde nemamo vodu i kanalizaciju. Nadamo se da će se naći sredstava ove godine da se on kompletno sredi, a naravno da nam je bitno i barem krpljenje tih udarnih rupa, dok u samom selu ne bude vode i kanalizacije.”
Meštanin Sićeva Žarko Martinović istakao je nadu da će ovo mesto biti drugačije od većine sela u Srbiji.
“Zahvaljujem se GO Niška Banja i posebno gradonačelnici na uručivanju poklona našoj deci, to nam puno znači. Mnogo dece se okupilo ovde danas. Selo je živo. Ima preko pedeset dece i ima veliki potencijal. Selo je prelepo, kao što većina misli, i nadamo se da će ovo selo zaživeti i živeti, i biti različito od rugih sela koja umiru u Srbiji”, izjavio je Martinović, pa istakao:
“Sićevo ima puno turističkih potencijala. Svi znamo da ima najstariju likovnu koloniju na Balkanu. Tu je književna kolonija, imamo prelep vidikovac i puno drugih istorijskih i ostalih turističkih potencijala. Ono što nam je gradonačelnica obećala, to je da će se potruditi da reši osnovni put. To bi nam mnogo značilo, jer vrlo često je totalno neprohodan zbog velikih rupa i suženja na samom putu”
Jovana Arsić, čija je ćerka Anđelija dobila paketić danas, takođe se nada da će turizam dodatno napredovati u ovom selu, nakon pandemije, a zahvaljujući najavljenim radovima.
“Za celo selo da, s obzirom da će krenuti i razvoj turizma, naravno da znači. Bilo je dosta posetilaca i za vreme korone, a sada bi tek trebalo.”